DİJİTAL GÜNDEM (29 MAYIS - 4 HAZİRAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (29 MAYIS - 4 HAZİRAN 2023)
05 Haziran 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (29 Mayıs - 4 Haziran 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (29 Mayıs - 4 Haziran 2023)

Mayıs ayını Haziran ayına bağlayan haftada dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp’tan Yuva Yıkacak Özellik!
  • Adobe Photoshop, yapay zeka desteği alıyor!
  • ChatGPT’nin iOS uygulaması Türkiye’de!
  • BeReal’dan yeni bir mesajlaşma özelliği: RealChat
  • Snapchat’ten yeni üretken yapay zeka özelliği: My AI Snaps
  • Mozilla Firefox, yapay zeka desteğine kavuşuyor!

WhatsApp’tan Yuva Yıkacak Özellik!

Meta, Telegram ve Signal uygulamalarındaki birçok özelliği kopyaladıktan sonra, WhatsApp yeni bir teknolojiyi test etmeye başladı. WABetaInfo'nun haberine göre, WhatsApp yakında kullanıcılara ekran paylaşma özelliğini sunacak.

Şirket, Google Play Beta Programı aracılığıyla yeni bir güncelleme yayınladı ve test kullanıcıları için uygulama sürümünü 2.23.11.19'a yükseltme imkanı sağladı. Bu yeni sürümde bazı tasarım değişiklikleriyle birlikte, çevrimiçi toplantılarda kullanılan ekran paylaşma özelliği de bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar, telefonlarının ekranını paylaşarak başkalarına gösterebilecek veya anlatımlarını daha iyi desteklemek için ekranlarını kaydedebilecekler.

Ekran paylaşma özelliğinin aktif olma tarihi net olarak belirtilmese de bu güncellemenin yakında tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulması bekleniyor. Bu özellik, WhatsApp'ın iletişim deneyimine çok yönlülük katmayı hedefliyor.

Adobe Photoshop, yapay zeka desteği alıyor!

Adobe, Photoshop için yeni bir güncelleme yayınladı ve Adobe Firefly adlı yapay zeka özelliğini fotoğraf düzenleme dünyasına dahil etti. Güncelleme, Generative Fill adlı yenilikçi bir araç sunuyor ve yapay zeka desteğiyle görüntülerin değiştirilmesine olanak tanıyor. Kullanıcılar, bu yeni özellikle fotoğraflara yeni öğeler ekleyebilir; görüntü sınırlarını genişletebilir ve gerçekçi yansımalar oluşturabilir. Ayrıca, istenmeyen nesneleri kaldırma konusunda da iyileştirmeler yapıldı.

Adobe Firefly, yapay zeka destekli akıllı öneriler sunarak düzenleme sürecini kolaylaştırıyor. Adobe, yapay zeka eğitimi için sadece telif hakkı bulunmayan stok fotoğraflar kullandığını belirtti.

ChatGPT’nin iOS uygulaması Türkiye’de!

OpenAI, ChatGPT'nin ücretsiz iOS uygulamasını Türkiye'de kullanıma sundu ve dün iOS cihazlarda indirilebilir hale geldi. İlk olarak ABD'de başlayan lansman, Kanada, Meksika ve Jamaika'nın ardından Türkiye'ye ulaştı. ChatGPT mobil uygulaması şimdilik sadece App Store üzerinden indirilebiliyor ve iOS 16.1 ve üzeri sürümlerde çalışıyor.

Henüz ChatGPT'nin Android versiyonu bulunmasa da ilerleyen dönemlerde Android kullanıcıları için de bir sürüm yayınlanması bekleniyor.

BeReal’dan yeni bir mesajlaşma özelliği: RealChat

BeReal, popüler bir sosyal medya uygulaması olarak İrlanda'da RealChat adlı yeni bir mesajlaşma özelliğini test etmeye başladı. Bu yeni özellikle kullanıcılar, arkadaşlarıyla bire bir mesajlaşabilecek, özel bir BeReal gönderebilecek ve RealMoji ile tepki verebilecek.

RealChat ile birlikte, BeReal kullanıcıları yalnızca platformda arkadaşları olan kişilere mesaj gönderebilecek. Ayrıca, yeni mesajlaşma özelliği, engelleme ve raporlama seçeneklerine sahip olacak. Kullanıcılar kendi mesajlarını silebilse de bu mesajın arkadaşlarının uygulamalarından da kaybolacağı anlamına gelmiyor. Mesajın tamamen silinmesi için her iki tarafın da bu işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Eğer bir sohbette iki kişi karşılıklı olarak mesajları silerse, BeReal 30 gün içinde mesajın sistemlerinden tamamen silineceğini belirtiyor. Şirket, özel mesajlaşmanın kullanıcıların en çok talep ettiği özelliklerden biri olduğunu ifade etti. Ne zaman RealChat özelliğinin genel kullanıma açılacağı ise henüz belirtilmemiştir.

Snapchat’ten yeni üretken yapay zeka özelliği: My AI Snaps

Snapchat, Snapchat+ aboneleri için ücretsiz olmayan bir üretken yapay zeka özelliği olan My AI Snaps'i tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların My AI sohbet robotuna Snap göndermesine ve karşılığında üretken bir Snap almasına olanak tanıyor. My AI Snaps, yalnızca Snapchat+ aboneleri tarafından kullanılabilen ve aylık 3,99 dolar ile ücretlendirilen bir özelliktir. Snapchat, My AI ile paylaşılan Snap'lerin saklanacağını ve ürün deneyimini iyileştirmek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Mozilla Firefox, yapay zeka desteğine kavuşuyor!

Son yıllarda yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte, pek çok sektörde kullanılmaya başlandı. Bu trend, web tarayıcılarına da ulaştı. Microsoft Edge'in ardından şimdi de Mozilla Firefox, yapay zeka entegrasyonu planlıyor. Hangi yapay zeka çözümüyle ilerleyecekleri henüz belirsiz ancak tahminler Google olacağı yönünde. Mozilla'nın, yapay zeka desteğiyle daha güvenilir arama sonuçları sunmayı hedeflediği belirtiliyor. Hangi şirketle iş birliği yapacakları ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 29 Mayıs - 4 Haziran 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş