DİJİTAL GÜNDEM (28 EKİM - 3 KASIM 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (28 EKİM - 3 KASIM 2022)
04 Kasım 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (28 Ekim – 3 Kasım 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (28 Ekim – 3 Kasım 2022)

Kasım ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Facebook, profesyonel modu tüm kullanıcılara açtı!
  • TikTok’ta, videoları kimin kaydettiği artık görülecek!
  • Instagram kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı!
  • Elon Musk’tan sonra Twitter’a gelecek ilk özellik belli oldu!

Facebook, profesyonel modu tüm kullanıcılara açtı!

Meta, şimdiye kadar yalnızca içerik üreticilerine sunduğu profesyonel modu, artık tüm kullanıcılara açtığını bir blog gönderisi paylaşarak duyurdu. Bu özellik ise akıllara, pop art akımının en önemli temsilcilerinden olan Andy Warhol’un ‘’Herkes bir gün on beş dakikalığına ünlü olacaktır.’’ sözünü getirdi.

TikTok’ta videoları kimin kaydettiği artık görülecek!

TikTok yeni özellikleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Yeni çıkan raporlara göre TikTok, videoları kimin kaydettiğini görüntülemeyi sağlayacak bir özellik için çalışmalarını sürdürüyor; ancak bu özellik kullanıcılar tarafından pek sevileceğe benzemiyor.

Instagram kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı!

Meta, üçüncü çeyrek bilançosunu paylaşmasıyla birlikte dünya genelinde 2 milyar aylık aktif kullanıcısının olduğunu açıkladı. Haziran 2018’de 1 milyon aylık aktif kullanıcısını aşan Instagram, yeni paylaştığı verilere göre Facebook ile aralarında bulunan farkı azaltmış gibi görünüyor.

Elon Musk’tan sonra Twitter’a gelecek ilk özellik belli oldu!

Geçtiğimiz dönemlerde Instagram ve Facebook’a gelen NFT entegrasyonu, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla birlikte Twitter’da da test edilmeye başlandı. Şirketin yaptığı yeni açıklamaya göre, NFT Tweet Tile olarak adlandırılan yenilik kapsamında, NFT’nin ismi, yaratıcısı ve büyük fotoğrafı tweet içerisinde görüntülenecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 28 Ekim – 3 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş