DİJİTAL GÜNDEM (27 KASIM - 3 ARALIK 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (27 KASIM - 3 ARALIK 2023)
04 Aralık 2023

 

Aralık ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp’a özel yazışmalar için gizlilik ayarları geldi!
  • Facebook’ta profil kitleme özelliği aktif edildi.
  • Discord, kullanıcılarına 300 TL’lik hediye veriyor!
  • Threads, Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülecek.
  • “Spotify Wrapped” yayınlandı!

WhatsApp’a özel yazışmalar için gizlilik ayarları geldi!

WhatsApp mesajlarını gizlemeye yönelik geliştirdiği yeniliklerine bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz aylarda “Sohbet Kilidini” kullanıma sunan WhatsApp, bu sohbetlerin gizlenmesine yönelik çalışmalarına devam etti ve “Gizli Kod” özelliğini çıkardı. Gizli kod özelliği sayesinde kilitli sohbetlere ekstra bir gizlilik katmanı eklemek mümkün hale geliyor. Toparlamak gerekirse, bu mesajlar telefonu açarken kullandığınız şifre haricinde belirlediğiniz farklı bir şifreyle ulaşabilir oluyor. İsteğe bağlı olarak, sohbet listenizden gizleyerek başkaları tarafından görülmesini engelleyebiliyorsunuz.

Facebook’ta profil kitleme özelliği aktif edildi.

Facebook bu hafta kullanıcı gizliliğine yönelik bir güncellemeyle karşımıza çıkıyor. Bu yenilik sayesinde kullanıcılar profillerini tanımadıkları kişilere karşı gizleyebilecekler. Kısaca, kullanıcı Facebook hesabını kilitlediği zaman kişinin profil ve kapak fotoğrafı da dışarıdan görünüme kapatılacak. Facebook ayarları sayesinde gönderilerin ve paylaşılan fotoğrafların kimler tarafından görülebileceği ayarlanıyordu. Artık bu özellik sayesinde, profildeki hemen hemen her şeyi sadece arkadaşlara açık yapmak mümkün hale geliyor.

Discord, kullanıcılarına 300 TL’lik hediye veriyor!

Discord, Nitro kullanıcılarına sağladığı avantajlara bir yenisini daha ekledi. Onlara 1 aylık Midjourney kullanım hakkı hediye ettiğini açıklayarak kullanıcılarını sevindirdi.  Son zamanların en popüler yapay zeka aracı olarak öne çıkan Midjourney -bilmeyenler için belirtmek gerekir ki- sadece Discord sunucusu üzerinden kullanılabiliyor. Dolayısıyla Discord kullanıcılarının Midjourney’e adapte olmakta zorluk çekmeyeceği tahmin ediliyor.

Threads, Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülecek.

İlk çıktığında hızlı bir yükselişe, son zamanlarda ise büyük bir düşüşe geçen Threads, öncesinde Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmıyordu. Meta’nın verileri yurt dışına işlemek istemesi ve bu duruma AB’nin sıcak bakmamasından dolayı, Threads uygulaması küreselleşemedi. Yasal yöntemlerle olmasa da Avrupalı kullanıcıların VPN yoluyla Threads uygulamasını kullandıkları biliniyordu. Güncellenen politika elbette en çok Avrupalı vatandaşları sevindirdi. Ayrıca Threads, daha fazla kullanıcıya erişerek kötü gidişatı toparlamak için yeni bir fırsat elde etmiş olacak.

“Spotify Wrapped” yayınlandı!

Müzikseverlerin her yıl sonunda büyük bir heyecanla beklediği “Spotify Wrapped!” yayınlandı. Mobil uygulamadan kolayca ulaşabileceğiniz sonuçlar, sizlere hem yıl sonu çalma listenizi hem de istatiklerinizi gösteriyor. Güncel verilere göre bu sene en çok dinlenen sanatçı Semicenk olurken, onu UZİ ve Sezen Aksu takip ediyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 27 Kasım-3 Aralık 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş