DİJİTAL GÜNDEM (26 Şubat-3 Mart 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (26 Şubat-3 Mart 2024)
04 Mart 2024

 

Şubat ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Spotify’den Eğlenceli Bir Özellik: “Şarkı Falcısı”
  • Haberler Sekmesini Kapatmaya Hazırlanan Facebook Yayıncılara Ödeme Yapmayı Bırakacak.
  • Spotify, Sesli Kitaplar Özelliğine Erişebileceğini Açıkladı.
  • YouTube Resim İçinde Resim Özelliğini Tüm Kullanıcılara Açacak.

Spotify’den Eğlenceli Bir Özellik: “Şarkı Falcısı”

Spotify, 2024 yılının Şubat ayında yeni bir özellik olan Şarkı Falcısı özelliğini (Song Psychic) tanıttı. Bu özellik, falcı benzeri bir yaklaşımla, kullanıcıların sorularına şarkı önerileri sunarak cevap veriyor. Birçok sosyal medya mecrası dava edildi.

Şarkı Falcısı, kullanıcıların bilinçaltındaki sorulara veya günlük kararsızlıklarına ilham verici müzikler öneriyor. Bu özellik, kullanıcıların Spotify uygulamasında ya da spotify.com/songpsychic üzerinden mobil cihazlarında erişebilecekleri mistik bir müzik deneyimi sunuyor. Kullanıcılar, aşk, kariyer, hayatın büyük sırları gibi dokuz farklı konu başlığından birini seçerek sorularını yöneltebiliyor.

Haberler Sekmesini Kapatmaya Hazırlanan Facebook Yayıncılara Ödeme Yapmayı Bırakacak.

Meta, Nisan ayında haber makalelerine özel sekmeyi kaldıracağını söyledi. Bu duyurudan ilk önce ABD ve Avusturalya’daki Facebook kullanıcıları etkilenecek. Meta Facebook Haberler sekmesi kapatma kararını “Şirket olarak zamanımızı ve kaynaklarımızı insanların bize platformda daha fazla görmek istediklerini söyledikleri şeylere odaklamalıyız. Buna kısa videolar da dahil. Avusturalya ve ABD’de Facebook Haberler’i kullananların sayısı geçen yıl %80’in üzerinde düştü” şeklinde duyurdu. Facebook Haberler için hazırlanan bir destek sayfası “kullanımdan kaldırılacak” ifadesini kullanmasa da Avrupa’da bu özelliğin daha önce kapatılmış olması ABD ve Avusturalya için sırada ne olduğu konusunda bilgi veriyor.

Spotify, Sesli Kitaplar Özelliğine Erişebileceğini Açıkladı

Spotify, ABD kullanıcılarının ayrı abonelik ile Sesli Kitaplar özelliğine erişebileceğini açıkladı. Sesli Kitap Erişimi adı verilen ve ücretli olacağı bildirilen abonelik planı 15 saat sesli kitap dinlemenize olanak sağlayacak. En düşük ücrete sahip olan yeni abonelik planında reklamsız müzik ve podcast dinleyebileceksiniz. İlk olarak ABD kullanıcıları için aktif edilen özelliğin yakın zamanda diğer ülkelere de sunulacağı tahmin ediliyor. ABD’de aylık 9,99 dolar olan ücretin ülkemizde 49,99 TL olması bekleniyor.

YouTube Resim İçinde Resim Özelliğini Tüm Kullanıcılara Açacak

YouTube’un Resim içinde Resim (PiP) özelliği, kullanıcının izlediği videoyu ekranın bir köşesine sabitleyerek aynı anda başka işlemler yapabilmesine olanak tanıyor. Tabii YouTube uygulamasının arka planda açık kalması gerekiyor. Bu özelliğe normalde Premium hizmetinden yararlanan kullanıcılar erişebiliyordu. Ancak son gelişmeler, tüm herkese sunulacağını gösterdi.  Kısa süre önce ortaya çıkan bilgilere göre şirket, bu özelliği Avrupa için de ücretsiz hale getirecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 26 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

Paylaş