DİJİTAL GÜNDEM (26 HAZİRAN - 2 TEMMUZ 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (26 HAZİRAN - 2 TEMMUZ 2023)
03 Temmuz 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (26 Haziran - 2 Temmuz 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (26 Haziran - 2 Temmuz 2023)

Haziran ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’a kullanım sınırı geldi!
  • TikTok’ta “Trendy Beat” ile e-ticaret dönemi başlıyor!
  • WhatsApp’a “Mesaj Taşıma” özelliği geliyor!
  • WhatsApp’tan bir yenilik daha: Süreli mesajları sabitleme özelliği
  • YouTube TV’nin çoklu görüntü özelliği güncelleniyor
  • YouTube’un yeni yapay zekâ destekli dublaj özelliği: Aloud
  • Spotify yeni özelliği ile YouTube’a dönüşecek!

Twitter’a kullanım sınırı geldi!

Twitter kullanıcıları, dünya çapında bugün yaşanan erişim sorunlarıyla boğuştu. Bu duruma bir açıklama getiren Elon Musk, durumu oldukça enteresan bir şekilde değerlendirdi. Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile yaşanan sorunları “Geçici acil durum önlemi” olarak nitelendirdi. Sosyal medya platformu üzerinde verilerin birçok farklı kuruluş tarafından hızlı bir şekilde çekildiğini belirten Musk, bu yüzden çeşitli önlemler almak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Elon Musk, sorunları çözmek için geçici bir uygulamayı da kullanıma soktuklarını açıkladı. Buna göre kullanıcılar gün içinde sınırlı sayıda gönderiye ulaşabilecek. İşte geçici olarak kullanıma sunulan limitler:

  • Doğrulanmış hesaplar günde 6000 gönderi okuma hakkına sahip olacak
  • Doğrulanmamış hesaplar günde 600 gönderi okuyabilecek
  • Yeni ve doğrulanmamış hesaplar ise günde sadece 300 gönderiye erişebilecek

TikTok’ta “Trendy Beat” ile e-ticaret dönemi başlıyor!

TikTok, e-ticaret dünyasına giriş yaparak kendi ürünlerini satmaya karar verdi. "Trendy Beat" adlı özellikle kullanıcılar, uygulama içinden alışveriş yapabilecekler. TikTok Shop, markalara ürünlerini doğrudan uygulama içinde satma imkânı sağlıyor ancak bu kez TikTok kendi ürünlerini satmayı planlıyor. Financial Times'ın haberine göre, video uygulamasının sahibi ByteDance'in şirket içinde "Project S" olarak adlandırdığı kendi ürünlerini satma planı bulunuyor.

WhatsApp’a Mesaj Taşıma özelliği geliyor!

WhatsApp'a gelen yeni özellikle mesajlarınızı başka bir telefona taşımak daha kolay olacak. Artık bulut yedeklemeyle uğraşmak zorunda kalmadan, QR kod yardımıyla mesajlarınızı aktarabileceksiniz. Hem Android'den Android'e hem de iOS'tan iOS'a geçiş yapmak mümkün olacak. Bu özellikle, sınırlama olmadan istediğiniz kadar veri taşıyabileceksiniz. Ne zaman yayınlanacağı henüz belirsiz olsa da önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

WhatsApp’tan bir yenilik daha: Süreli mesajları sabitleme özelliği

WhatsApp, kullanıcılarına süreli mesaj sabitleme özelliği sunarak deneyimlerini geliştirmeye devam ediyor. Artık sabitlediğiniz mesajların ne kadar süreyle kalacağını siz belirleyebileceksiniz. Seçenekler arasında 24 saat, 7 gün ve 30 gün bulunuyor. Bu özellikle önemli mesajları istediğiniz süre boyunca öne çıkarabilirsiniz. Şimdilik test aşamasında olan özelliğin yakında tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor. WhatsApp, gün geçtikçe bize yeni sürprizlerle geliyor!

YouTube TV’nin çoklu görüntü özelliği güncelleniyor.

YouTube TV, çoklu görüntü özelliğini yalnızca spor yayınlarıyla sınırlı olmayacak şekilde genişletiyor! Artık sporun yanı sıra haberler, iş dünyası ve hava durumu yayınlarını da aynı anda izleyebileceksiniz. Yaz boyunca kullanıma sunulacak bu özellikle YouTube TV daha da heyecan verici hale geliyor. İster spor maçlarını takip edin ister haberleri izleyin, tercih sizin! YouTube TV, eğlence dolu deneyimlerine bir yenisini ekliyor.

YouTube’un yeni yapay zekâ destekli dublaj özelliği: Aloud

Google'ın Area 120 kuluçka merkezi bünyesindeki Aloud, YouTube'a yapay zekâ destekli bir dublaj özelliği getiriyor. Aloud, videoları metin haline dönüştürerek içerik üreticilerinin gözden geçirmesine olanak sağlıyor ve ardından yapay zekâ tarafından dublaj oluşturuluyor. YouTube, bu yapay zekâ aracını birçok içerik üreticisiyle test etti ve gelecekte daha fazla özelleştirme özelliği eklemeyi planlıyor. Aloud şu anda İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dublaj yapabiliyor. Bu yeni özellikle içerik üreticileri, kendi seslerini kullanarak dublaj oluşturabilecek. YouTube, her zaman yenilikçi araçlar sunmaya devam ediyor!

Spotify yeni özelliği ile YouTube’a dönüşecek!

Spotify, müzik dünyasında büyük bir adım atmaya hazırlanıyor! Şirket, müzik kliplerini tamamen izleyebileceğiniz bir özelliği test etmek için yayıncılarla görüşmelere başladı. Bu anlaşma gerçekleşirse, artık Spotify'da şarkıları dinlerken kliplerini de izleyebileceksiniz. TikTok tarzı dikey video özelliğiyle yeni şarkıları keşfetmek de mümkün olacak. Spotify, sadece müzikle sınırlı kalmayıp televizyon programlarına da adım attı. Müzik klipleri ve oynatma listeleriyle eğlenceyi doruklara çıkaran Spotify, dinleyicilerine daha da fazla keyifli deneyim sunmaya devam ediyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 26 Haziran - 2 Temmuz 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş