Dijital Gündem (26 Ağustos-1 Eylül 2022)

Dijital Gündem (26 Ağustos-1 Eylül 2022)
02 Eylül 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (26 Ağustos – 1 Eylül 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (26 Ağustos – 1 Eylül 2022)

Ağustos ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’da tweet düzenleme dönemi başlıyor
  • Instagram’dan tartışma yaratan özelliğe düzenleme
  • WhatsApp’ta market alışveriş dönemi başlıyor
  • Twitter’dan yeni özellik: Circle

Twitter’da tweet düzenleme dönemi başlıyor

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, uzun zamandır birçok kullanıcının beklediği tweet düzenleme özelliğini sonunda test etmeye başladı. Twitter’dan yapılan açıklamada, bir tweet yayınlandıktan sonraki 30 dakika içerisinde düzenlemeye açık olacak ve düzenlenen tweette bu işlemin gerçekleştirildiğini belirten bir ikona yer verilecek.

Instagram’dan tartışma yaratan özelliğe düzenleme

Instagram, kullanıcılarının anasayfada yer alan akış içeriklerini daha fazla özelleştirebilmeleri için yeni özellikleri test etmeye başladı. Kullanıcılar bir süredir yeni anasayfa akışından şikayet ediyordu ve şirket, kullanıcıları sevindirecek yeni akış algoritmasını denemeye başladı. Instagram, kullanıcıların keşfet sayfalarında birden fazla gönderiyi “ilgilenmiyorum” olarak işaretleyebileceğini duyurdu. Kullanıcılar, bu güncelleme sayesinde kısa süre içerisinde keşfet içeriklerini kendi isteklerine göre şekillendirebilecek. 

WhatsApp’ta market alışveriş dönemi başlıyor

Günümüzün en popüler iletişim uygulaması WhatsApp ile Hint teknoloji şirketi Jio Platforms, önemli bir iş birliğine imza attı. Yaklaşık 2 yıl önce Jio Platforms’a ait olan market alışveriş platformu JioMart’ın, WhatsApp ile entegre çalışabilmesi için hazırlıklara başladığı duyurulmuştu. Yapılan iş birliği sayesinde JioMart kullanıcıları, WhatsApp üzerinden hem tüm kataloğu görüntüleyebilecek hem de online alışveriş gerçekleştirebilecek. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, şu an sadece Hindistan'da kullanıcılarla buluşturulan bu özelliği, tüm dünyaya yaymak istediklerini belirtti.

Twitter’dan yeni özellik: Circle

Mayıs ayında yeni özelliğini test etmeye başlayan ve büyük çoğunluktan olumlu geri dönüş alan şirket, Circle’ı kullanıcılarla buluşturdu. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar artık tweetlerini kimlerin görebileceğini ve kimlerin etkileşimde bulunabileceğini seçebilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 26 Ağustos – 1 Eylül 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş