DİJİTAL GÜNDEM (25 EYLÜL - 1 EKİM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (25 EYLÜL - 1 EKİM 2023)
02 Ekim 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (25 Eylül - 1 Ekim 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (25 Eylül - 1 Ekim 2023)

Eylül ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Threads’ten kurtulmak isteyenlere müjde!
  • X (Twitter) yavaş yavaş ücretli oluyor!
  • WhatsApp’a yapay zekâ etkisi!
  • YouTube’dan üretken yapay zekâ özelliği: Dream Screen
  • ChatGPT artık duyuyor, görüyor ve konuşuyor!

Threads’ten kurtulmak isteyenlere müjde!

Meta, Threads için Aralık ayına kadar ayrı profil silme seçeneği getireceğini açıkladı. Daha önce Threads hesabını silmek, Instagram hesabını silmeyi gerektiriyordu. Bu güncelleme, kullanıcılara daha fazla veri kontrolü sağlayacak. Ancak rakip X hala popülerliğini koruyor ve Threads'in ipleri eline almak için neler yapacağı belirsizliğini koruyor.

X (Twitter) yavaş yavaş ücretli oluyor!

Elon Musk, Twitter'ı "her şey" uygulamasına dönüştürmek istiyor ve sesli/görüntülü görüşme özelliği gibi adımlar atmıştı. Ancak bu özellik, Premium abonelere özel olacak. Premium abonelik aylık 8 dolar ve 1 milyon kullanıcı bu hizmetten yararlanabilecek. Elon Musk, erişim için aboneliği mecbur kılıyor.

WhatsApp’a yapay zekâ etkisi!

Meta, Meta Connect 2023 etkinliğinde WhatsApp'a yapay zekâ teknolojisini getirdi. Meta AI adlı asistan, görsel üretebilme ve ChatGPT gibi soruları yanıtlayabilme yeteneğine sahip. Ayrıca, 28 farklı yapay zekâ merkezli karakter tanıtıldı ve bunlarla etkileşim mümkün olacak. WhatsApp'a eklenen diğer yenilikler arasında yapay zekâ tarafından oluşturulan çıkartmalar da bulunuyor ve bu özellik Facebook, Instagram ve Messenger'da da kullanılabilir olacak.

YouTube’dan üretken yapay zekâ özelliği: Dream Screen

YouTube, kısa video platformu Shorts'a "Dream Screen" adlı yeni bir özellik getirecek. Bu özellik, kullanıcıların yapay zekâ ile videolara görsel ve video eklemelerine izin verecek. YouTube CEO'su Neal Mohan, bu özelliği "Kullanıcılar sadece yazarak ilginç şeyler oluşturabilecekler" şeklinde tanıttı.

ChatGPT artık duyuyor, görüyor ve konuşuyor

OpenAI, ChatGPT için yeni sesli ve görsel yetenekleri duyurdu. Bu özelliklerle ChatGPT, görsel içerikleri anlayabilme ve sesli konuşma imkânı sunuyor. Özellikler, ChatGPT Plus ve Enterprise müşterilerine 2 hafta içinde sunulacak. Ses özellikleri iOS ve Android'de, görsel özellikler ise tüm platformlarda kullanılabilir olacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 25 Eylül - 1 Ekim 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş