DİJİTAL GÜNDEM (25 ARALIK-31 ARALIK 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (25 ARALIK-31 ARALIK 2023)
02 Ocak 2024

 

Aralık ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, sevilen özelliği daha şık hale getiriyor!
  • Yüzyılın sorusu: YouTube’a bugüne kadar kaç video yüklendi?
  • Instagram’ın canlı yayınlar için yeni özelliği: Live Producer!
  • TikTok hızla büyümeye devam ediyor!

Instagram, sevilen özelliği daha şık hale getiriyor!

En çok kullanılan popüler uygulamalar arasında olan Instagram, farklı yenilikleri kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ediyor. Uygulamadaki son güncelleme, daha çok estetik görünüme önem verenlerin ilgisini çekiyor. Bu özellikle birlikte story’de profil paylaşmak farklılaşıyor. Şu an için Android cihazlarda denemesi yapılan yeniliğin yakın zamanda herkese sunulacağı bekleniyor. Bunun yanı sıra; yeni güncellemelerinde yolda olduğunu biliniyor.

Yüzyılın sorusu: YouTube’a bugüne kadar kaç video yüklendi?

YouTube geçmişten günümüze hızla büyümeye devam eden platformlar arasında. Amerikalı internet aktivisti ve blog yazarı Ethan Zuckerman, son yazısında YouTube hakkında en çok merak edilen sorulardan birini cevapladı. 18 yıldır faaliyet gösteren platforma bugüne kadar 13 milyar 325 tane video yüklendiği biliniyor. Her saniye artmakta olduğundan, bu bilginin şu dakika bile güncel olmadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, 4 milyardan fazla video yüklemesiyle 2023 yılında bir rekor kırıldığını da belirtelim.

Instagram’ın canlı yayınlar için yeni özelliği: Live Producer!

Instagram yeni güncellemesiyle içerik üreticilerini sevindiriyor! Live Producer özelliğiyle, içerik üreticilerinin Instagram kamerası dışında yapım araçları kullanması artık mümkün hale geliyor. Bu sayede, insanlar yayınlarına başka kameralar, mikrofonlar ve grafikler dahil edebilecekler. Bu da yayınların daha kapsamlı hale gelmesini sağlayacak. Live Producer özelliğinin Instagram masaüstü uygulamasında çalıştığını duyuran Instagram, bu güncellemeyle içerik üreticilerinin önünü açtığını ve daha kaliteli yayın yapabileceklerini düşünüyor.

TikTok hızla büyümeye devam ediyor!

Yapılan bir araştırmayla TikTok platformunun hızlı büyümesi dikkat çekti. Data.ai verilerine göre TikTok %61’lik bir büyüme yaşadı. App Store ve Google Play harcamaları göz önüne alındığında TikTok, 10 milyar dolar tüketici harcamasına ulaşan ilk oyun dışı uygulama oldu. 2023 yılına 6,2 milyar dolardan fazla tüketici harcamasıyla girdiği bilinen uygulama, yıl içinde 3,8 milyar dolar daha kazandı. Bu veriler TikTok’un hız kesmeyen başarısını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 25 Aralık-31 Aralık 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

Paylaş