DİJİTAL GÜNDEM (24 TEMMUZ - 30 TEMMUZ 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (24 TEMMUZ - 30 TEMMUZ 2023)
31 Temmuz 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (24 Temmuz - 30 Temmuz 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (24 Temmuz - 30 Temmuz)

Temmuz ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’ın ismi artık “X”
  • Tweet’ler artık “tweet” olarak paylaşılmayacak
  • Instagram’ın “Yakın Arkadaşlar” özelliği, gönderiler için de kullanıma sunulacak
  • Threads, “Takip Edilen” sekmesini aktifleştirdi!
  • TikTok yalnızca fotoğraf ve video değil, metin paylaşımı da yapacak

Twitter’ın ismi artık “X”

Elon Musk, satın aldığı tarihten bu yana Twitter üzerinde birçok değişiklik yaptı. Ancak en son yaptığı değişim herkesi şaşırttı, mavi bir kuşla hayatımızda yer eden Twitter uygulaması, siyahla değişen rengi ve güncellenen ismiyle artık “X” olarak varlığını sürdürecek.

Tweet’ler artık “tweet” olarak paylaşılmayacak

Elon Musk Twitter’da radikal değişimler yapmaya devam ediyor. Platformun adındaki güncellemenin ardından şimdi de “tweet” olarak benimsediğimiz paylaşımların adı değişti. Artık tweet atmıyoruz, post (gönderi) paylaşıyoruz.

Instagram’ın “Yakın Arkadaşlar” özelliği, gönderiler için de kullanıma sunulacak

Instagram Hikayeler kısmında yalnızca seçtiğimiz kişilere hikayelerimizi paylaşabildiğimiz “Yakın Arkadaşlar” özelliği, artık post paylaşımları için de geçerli olacak. Özellik şu anda yalnızca iOS cihazlar için Instagram’ın son güncellemesinde ve belirli sayıda kullanıcının erişebileceği şekilde yayımlandı. Çok yakında herkesin kullanımına açılacağı tahmin ediliyor.

Threads, “Takip Edilen” sekmesini aktifleştirdi!

Çıkış yaptığı tarihte oldukça ses getiren Threads, ilerleyen günlerde popülerliğini sürdüremedi. Ancak yenilikler sürüyor ve son yapılan tasarım değişikliği ile Threads’te artık sadece takip ettiğiniz hesapların paylaşımlarını görebileceğiniz sekme de aktifleşti. Bundan sonra ister size özel önerilen paylaşımları görebileceksiniz, isterseniz de yalnızca basit bir sekme değişimiyle takip ettiklerinizin gönderilerine göz atacaksınız.

TikTok yalnızca fotoğraf ve video değil, metin paylaşımı da yapacak

Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olarak bilinen TikTok yeni özelliği ile artık metin gönderileri yapılabileceğini duyurdu. TikTok’a göre metin gönderileri, içerik üreticilerine fikir ve yaratıcılıklarını yazıya dökerek paylaşma olanağı sunarak mecrayı zenginleştirecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 24 Temmuz - 30 Temmuz tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş