Dijital Gündem (23 Eylül-29 Eylül 2022)

Dijital Gündem (23 Eylül-29 Eylül 2022)
30 Eylül 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (23 Eylül – 29 Eylül 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (23 Eylül – 29 Eylül 2022)

Eylül ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter, video güncellemesi ile gündemde!
  • Instagram Hikayeler’e güncelleme: Hikayeler 60 saniyeye uzatıldı.
  • TikTok yorumlarına “beğenmedim’’ butonu geliyor.
  • WhatsApp aramalarında link dönemi başlıyor.

Twitter, video güncellemesi ile gündemde!

Son zamanlarda sık sık güncellemeler ile karşımıza çıkan Twitter, çok yakında video güncellemesini kullanıcılarıyla paylaşacak. Platformdaki videolar, üzerine basıldığında tam ekran olarak görüntülenecek ve kaydırma ile başka videolara geçiş yapılabilecek. Şirket, bu güncellemeyle birlikte videolarında sürükleyici bir altyapı kurabilecek.

Instagram Hikayeler’e güncelleme: 60 saniyeye uzatıldı.

Instagram’ın en çok kullanılan özelliği haline gelen Hikayeler’in süresi 15 saniyeden 60 saniyeye uzadı. Yeni dönemde Instagram, 60 saniye altındaki hikayeleri 15’er saniyelik parçalara ayırmayacak. Paylaşımda bulunan ve görüntüleyen kullanıcıların bu güncellemeyi olumlu karşılaması mümkün.

TikTok yorumlarına “beğenmedim’’ butonu geliyor.

TikTok, kullanıcıların alakasız ya da uygunsuz bulduğu yorumları belirtmelerini sağlaması amacıyla, geçtiğimiz nisan ayında “beğenmedim’’ butonu için deneme süreci çalışmalarına başlamıştı. Platformun uzun zamandır denediği özelliğin çok yakında tüm kullanıcılarla buluşturulması planlanıyor. Özellik, hem topluluktan geribildirim alınabilmesinin yeni bir yolu hem de daha iyi bir deneyim sunulmasına yardımcı olacak.

WhatsApp aramalarında link dönemi başlıyor.

Her geçen gün yeni özellikleriyle gündeme gelen popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, çok kullanışlı olabileceği düşünülen linkle katılma özelliği üzerinde çalışmalara başladı. Meta, sesli ve görüntülü konuşmalara katılımın artık daha kolay olabilmesi için link dönemini başlattı. Güncellemeden önce aramalar maksimum 8 kişiyle yapılırken, güncelleme sonrası görüşmeler 32 kullanıcıya kadar çıkabilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 23 Eylül – 29 Eylül 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş