DİJİTAL GÜNDEM (23 EKİM - 29 EKİM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (23 EKİM - 29 EKİM 2023)
30 Ekim 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (23 Ekim - 29 Ekim 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (23 Ekim - 29 Ekim 2023)

Ekim ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram kullanıcı deneyimini geliştirmeye çalışıyor!
  • Threads gönderileri artık Facebook’ta da görünecek!
  • X’e sesli ve görüntülü arama mı geliyor?
  • TikTok, 15 dakikalık video yükleme seçeneğini test ediyor!
  • YouTube Music’e anlam verilemeyen yeni bir özellik geliyor!

Instagram kullanıcı deneyimini geliştirmeye çalışıyor!

Instagram, kişisel bilgi paylaşımı ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özellikler üzerinde çalışıyor. "Notlar" bölümüne video ekleme, doğrulanmış hesapların yer aldığı özel akış sayfası gibi yenilikler geliştiriliyor. Ayrıca, telefon fotoğraflarından çıkartma oluşturma özelliği üzerinde çalışılıyor. Notlar bölümüne tepki verme opsiyonu da ekleniyor.

Threads gönderileri artık Facebook’ta da görünecek!

Meta, Threads uygulamasındaki etkileşimi artırmak amacıyla Facebook platformunda "Sizin için Threads'te" başlıklı bir carousel tanıttı. Kullanıcılar, bu yeni özelliği son 24 saat içinde fark ettiler. Bu adım, Meta'nın Threads uygulamasını daha fazla dikkat çekici hale getirme çabasının bir parçası olarak göze çarpıyor.

X’e sesli ve görüntülü arama mı geliyor?

Elon Musk'ın X için açıklamasına göre, Twitter platformuna görüntülü ve sesli arama özelliği eklenecek. Bu özellik iOS, Android, Mac ve PC'de kullanılabilir olacak ve telefon numarasına ihtiyaç duyulmayacak. Ancak ne zaman kullanıma sunulacağı belirtilmedi. Bu özellik, X'in daha geniş bir uygulama ekosistemi içinde büyüme hedefinin bir parçası olarak görülüyor.

TikTok, 15 dakikalık video yükleme seçeneğini test ediyor!

TikTok, belirli kullanıcılar için video yükleme süresini 10 dakikadan 15 dakikaya çıkaran bir özelliği test ediyor. Bu değişiklik, TikTok'un uzun süreli içeriklere teşvik etme çabasının bir parçasıdır. TikTok, ne zaman ve kimler için bu özelliği uygulayacağına dair henüz bir açıklama yapmadı.

YouTube Music’e anlam verilemeyen yeni bir özellik geliyor!

YouTube Music, yapay zeka destekli çalma listesi kapak fotoğrafı oluşturma özelliğini duyurdu. Bu özellik, ABD'deki İngilizce dil kullanıcılarına test amaçlı sunuldu. Türkiye ve diğer ülkeler için ne zaman yayınlanacağı henüz belirsiz fakat önümüzdeki aylarda bekleniyor. Bu yapay zeka destekli özelliğin hangi resim modelini kullandığı net değil ancak Google'a ait Google Imagen olasılığı yüksek. Çünkü bu model daha önce başarılı sonuçlar elde etmişti.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 23 Ekim - 29 Ekim 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş