DİJİTAL GÜNDEM (23 ARALIK - 29 ARALIK 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (23 ARALIK - 29 ARALIK 2022)
02 Ocak 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (23 Aralık - 29 Aralık 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (23 Aralık – 29 Aralık 2022)

Aralık ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’a yana kaydırma özelliği geliyor!
  • WhatsApp, ‘’Birden Fazla Sohbet Seç’’ özelliği üzerinde çalışıyor.
  • Instagram’ın yeni özelliği kullanıma sunuldu!
  • TikTok'a sınır çizgisi: İşte gelen yeni güvenlik özelliği!

Twitter’a yana kaydırma özelliği geliyor!

Twitter, farklı konu başlıkları arasında geçiş yapmayı kolaylaştıracak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, ekranı sağa ya da sola kaydırarak farklı popüler başlıklar arasında geçiş yapabilecek.

WhatsApp, birden fazla sohbet seçme özelliği üzerinde çalışıyor.

WhatsApp, yeni birden fazla sohbet seçme özelliği sayesinde kullanıcılar, kısa sürede ve tek tek uğraşmadan sohbetleri sessize alacak ve okundu/okunmadı olarak işaretleyebilecek. Bu özellik aslında uzun süredir platform içinde mevcut. Fakat sadece mobil üzerinden belirli seçenekler için kullanılıyor

Instagram’ın yeni özelliği kullanıma sunuldu!

Kısa süre önce test aşamasında olan müzik ekleme özelliği, nihayet tüm kullanıcılar için yayınlandı. Öyle ki bu özellik sayesinde profilinize dilediğiniz müziği koyabilirsiniz. Ayrıca hesabınızı ziyaret eden diğer kullanıcılar, bu şarkıyı görebilir ve dinleyebilir.

TikTok'a sınır çizgisi: İşte gelen yeni güvenlik özelliği!

TikTok’ta müstehcen veya müstehcene yakın olan içeriklerin otomatik olarak tespit edilmesi için sınırda müstehcen modelinin yeni bir versiyonunun devreye alındığı duyuruldu. Yeni model sayesinde uygulamanın kurallarını açıkça ihlal etmeyen, daha genç kullanıcılar için de uygun olmayacak videolar daha iyi tespit edilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 23 Aralık - 29 Aralık 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş