Dijital Gündem (22 Temmuz - 28 Temmuz 2022)

Dijital Gündem (22 Temmuz - 28 Temmuz 2022)
29 Temmuz 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (22 Temmuz – 28 Temmuz 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (22 Temmuz – 28 Temmuz 2022)

Temmuz ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter, yeni görünümünü test ediyor
  • Instagram videolarına yeni özellik geliyor
  • Sosyal medya kullanıcıları Instagram CEO’suna tepkili
  • Twitter kullanıcılarının bilgileri satışta

Twitter, yeni görünümünü test ediyor

Popüler sosyal medya platformu Twitter, yeni bir tasarımı test ediyor. Kullanımı daha etkili hale getirmek amacıyla yapılan bu tasarımda Twitter kenar çubuğu yeni bir görünüme kavuşuyor. Şirket tarafından yapılan duyuruda, yeni kenar çubuğu tasarımının deneme sürümünün sadece iOS kullanıcılarında olduğu belirtildi. Duyuruda “Her şeyin bir yeri olması ve ihtiyacınız olanı daha kolay bulmanız için iOS’ta birkaçınızla test ettik.”  ifadesine yer verildi. Pek çok Twitter kullanıcısı tarafından daha düzenli ve temiz olduğu yorumlarında bulunulan kenar çubuğu menüsünün, iOS ve Android için tam olarak ne zaman yayınlanacağına dair bir açıklama yapılmadı. 

Instagram videolarına yeni özellik geliyor

Instagram videolarına yeni özellik geliyor! Şirket, aldığı son kararla 15 dakikanın altında paylaşılan videoları artık Reels olarak yayınlayacak. Bu güncellemeyle birlikte Instagram’da paylaşılan tüm videolar ve Reels içerikleri bir çatı altında toplanacak. Deneme sürecinde olan düzenleme, önümüzdeki günlerde kalıcı olacak. Bu sayede, profili açık olan kullanıcıların videoları tüm platform kullanıcıları tarafından erişilebilecek.

Sosyal medya kullanıcıları Instagram CEO'suna tepkili

Instagram CEO’su Adam Mosseri, uygulamada yapılacak olan değişiklikleri, paylaştığı bir videoyla kullanıcılara açıkladı. Mosseri, videoda yaptığı açıklamada güncellemeler hakkındaki soru işaretlerini gidermeye çalışırken birçok tepkiyle karşılaştı.

Mosseri, Instagram’ın tam ekran içerik akışına geçişine değinirken tam ekranda görünen akışın daha iyi bir deneyim sunabileceğini düşündüğünü belirtti. Ayrıca gelişmelerin devam ettiğini ve bu güncellemenin henüz yeterince iyi olmadığını söyledi. Platformun fotoğraftan videoya doğru yönelmesine de değinen Mosseri, uygulamanın bir video paylaşım uygulaması haline geldiğini ve bu konuda çalışmalar yapacaklarını aktarırken, fotoğraf paylaşımlarını desteklemeye devam edeceklerini de belirtti. Mosseri, bu açıklamalarından sonra Twitter ve Instagram’dan eleştiri yağmuruna tutuldu.

Twitter kullanıcılarının bilgileri satışta

Twitter, 2022 yılının başlarında bir güvenlik açığının ortaya çıktığını açıklamıştı. Yeni iddialara göre hackerlar, 5.4 milyon Twitter kullanıcısının hesap verilerini ele geçirdi. Platform, olayın meydana geldiği sürede güvenlik açığını düzeltse de verilerin popüler bir korsan forumunda satışa çıktığı öğrenildi. Satışa çıkan veriler arasında şirketlerin, ünlülerin ve tanınmış pek çok kişinin verilerinin olduğu iddia ediliyor. Satıcının, elinde mevcut olan veri tabanı için en az 30 bin dolar talep ettiği ve verilerin herkese açık profillerin yanı sıra kullanıcıların hesaptaki telefon numaralarını ve e-posta adreslerini de içerdiği biliniyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 22 Temmuz – 28 Temmuz 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş