DİJİTAL GÜNDEM (22 OCAK - 28 OCAK 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (22 OCAK - 28 OCAK 2024)
29 Ocak 2024

 

Ocak ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • X, uygunsuz içerikler için harekete geçti.
  • Meta’dan gençleri üzecek haber!
  • TikTok, YouTube’a rakip oluyor.
  • WhatsApp’ta hesapsız mesajlaşma dönemi resmen başlıyor!

X uygunsuz içerikler için harekete geçti.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldığında kullanıcıların özgürce düşüncelerini dile getireceği bir platform yaratmayı amaçlıyordu. Kullanıcılara sunulan bu özgürlük, zaman geçtikte uygunsuz içeriklerin artmasına neden oldu. Şirket, bu tarz içeriklerin paylaşılmasını ve yayılmasını engellemek için Austin’de denetim merkezi kuracağını duyurdu. Güncel bilgilere göre, bu ekibin 100 kişi olacağı ve çocuk istismarına yönelik içeriklere odaklanacağı biliniyor.

Meta’dan gençleri üzecek haber!

Günümüzde sosyal medya kullanım yaşının git gide düşmesi, denetimlerin de artmasına yol açıyor. Instagram, gençleri korumaya yönelik getirdiği kısıtlamalarda düzenlemeye gidiyor. Öncesinde, 18 yaş üstü kullanıcılar kendilerini takip etmeyen kullanıcılara mesaj atamıyordu. Yeni bir güncellemeyle bu sınır, 16 yaşın altındaki herkesi kapsayacak. Buna ek olarak Meta, ebeveynlerin çocukları üzerindeki denetimini güçlendiriyor. Genç kullanıcılar, hesap ayarlarında değişiklik yaptıkları takdirde veliler onlara engel olabilecek. Bu yöntemle, gençlerin hesaplarını herkese açık yapmaları, hassas içerik kontrollerini değiştirmeleri ve tanımadıkları insanlardan mesaj almaları gibi sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

TikTok, YouTube’a rakip oluyor.

Kısa video platformu olarak bilinen ve gençler tarafından çok sevilen TikTok, videoların uzunluğu ile ilgili güncellemeler yapıyor. TikTok’u diğer platformlardan ayıran en önemli özellik, kullanıcın birkaç dakika içinde farklı içerikler izleyebilmesiydi. TikTok’un ilk zamanlarında video süresi 15 saniyeydi. Zamanla bu önce 1 dakikaya, sonra 3 ve 10 dakikaya çıkmıştı. Son güncellemeyle birlikte maksimum video uzunluğunun 15 dakikaya kadar çıkacağı biliniyor. Bu yeniliğin TikTok’un kısa video platformu olarak anılmasının önüne geçtiğini söylemek mümkün. Bir diğer bilgiye göre, TikTok İngiltere’de 30 dakikalık video yükleme özelliğini test ediyor. Bu durum kullanıcıların aklında tek bir sorunun canlanmasına neden oluyor: TikTok YouTube’a rakip mi oluyor?

WhatsApp’ta hesapsız mesajlaşma dönemi resmen başlıyor!

WhatsApp’ın yeni güncellemesi, WhatsApp hesabı olmayan kullanıcıları ilgilendiriyor. Bu yenilik sayesinde platformlar arası mesajlaşma mümkün hale geliyor. WhatsApp hesabı olmayan kullanıcılar, farklı platformlar üzerinden WhatsApp kullanan kişilerle iletişim halinde olabilecek. Henüz test aşamasında olan özelliğin ne zaman herkese açılacağı ise büyük merak konusu.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 22 Ocak - 28 Ocak 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş