DİJİTAL GÜNDEM (22 MAYIS - 28 MAYIS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (22 MAYIS - 28 MAYIS 2023)
29 Mayıs 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (22 Mayıs - 28 Mayıs 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (22 Mayıs - 28 Mayıs 2023)

Mayıs ayının son haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Bing, ChatGPT’nin varsayılan arama motoru oldu.
  • WhatsApp’tan unutkanları sevindirecek özellik!
  • WhatsApp tasarımı modernleşiyor!
  • WhatsApp’ta telefon numarası tarih oluyor!
  • YouTube artık unutulan özelliğini kaldırıyor!
  • YouTube’un koltuğunda gözü var: Twitter’ın yeni video özellikleri!

Bing, ChatGPT’nin varsayılan arama motoru oldu.

OpenAI, yapay zeka modeli ChatGPT'nin varsayılan arama motoru olarak Microsoft Bing'i seçtiğini duyurdu. Bu iş birliği, ChatGPT kullanıcılarının arama işlevselliğine kolay erişim sağlamayı hedefliyor. Kullanıcılar, ChatGPT ile etkileşime geçerken Bing'in veri tabanını kullanarak daha kapsamlı ve güncel bilgilere ulaşabilecekler. Bu entegrasyon, yapay zeka ve arama teknolojilerinin birleşmesiyle kullanıcılara daha zengin bir deneyim sunmayı amaçlarken, tüm platformlarda kullanıcılara sunuldu.

WhatsApp’tan unutkanları sevindirecek özellik!

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. WABetaInfo’nun haberine göre, yeni özelliklerden biri de unutkan kullanıcılar için şifre hatırlatma özelliği. Bu yenilik sayesinde kullanıcılar, yedekleme için oluşturdukları şifreleri unuttuğunda “Yedekleme şifresi hatırlatma” butonu sayesinde uçtan uca şifrelenmiş mesajları geri yükleyebilecek. Şirket, isteyen kullanıcıların tüm sohbetler yerine uçtan uca şifrelenmemiş mesajları yedekleyebileceğini açıkladı. Bu durumda kullanıcılar, şifrelenmiş mesajlarına ulaşamayacak.

Bir diğer önemli yenilik ise mesaj düzenleme özelliği. Henüz sınırlı sayıda kullanıcıya sunulan mesaj düzenleme özelliği sayesinde, yazım yanlışları düzeltilebilecek.

Mesaj düzenleme seçeneğini test eden kullanıcılar, mesaj atıldıktan 15 dakika sonra özelliğin aktif olduğunu açıkladı. Mesaj düzenlemenin belirli süre sonra “Herkesten sil” özelliği gibi otomatik olarak devre dışı bırakıldığını belirtelim.

WhatsApp tasarımı modernleşiyor!

WhatsApp, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için tasarımını modernleştirme çalışmalarına devam ediyor. Uygulamanın son güncellemeleriyle birlikte, WhatsApp'ın arayüzü daha modern ve kullanıcı dostu hale getiriliyor. WABetaInfo’dan gelen bilgilere göre, yeni sekme çubuğu düz siyah blok yerine yarı saydam bir efektle daha şık bir hale geliyor. Özellik hala geliştirme aşamasında ve henüz beta kullanıcılarına bile açılmış değil. Bu görünüm ayrıca büyüyen iPhone ekranlarında daha rahat bir kullanımın da kapısını aralıyor.

WhatsApp’ta telefon numarası tarih oluyor!

WhatsApp, kullanıcıların iletişim bilgilerini daha fazla gizlilik sağlamak amacıyla güncelliyor. Son güncellemelerle birlikte, WhatsApp'ta telefon numarasının tarih olacağı duyuruldu. Artık kullanıcılar, WhatsApp hesaplarını sadece telefon numaralarıyla değil, kullanıcı adlarıyla kullanabilecekler. Bu değişiklik, kullanıcıların daha fazla kontrol sağlamasını ve iletişim bilgilerini istedikleri şekilde paylaşmalarını mümkün kılıyor. Telefon numarasının tarih olmasıyla birlikte, WhatsApp kullanıcıları daha anonim bir şekilde iletişim kurabilecekler.

YouTube artık unutulan özelliğini kaldırıyor!

YouTube, geçici paylaşımların yer aldığı "Stories" özelliğini kullanımdan kaldırma kararı aldı. 26 Haziran itibarıyla, YouTube Stories özelliği resmi olarak sona erecek. Bu özellik, kullanıcıların videoları, fotoğrafları ve metinleri 24 saat boyunca görüntüleyebileceği geçici içerikler paylaşmalarına olanak sağlıyordu. YouTube, Stories özelliğinin kullanımının düşük olması nedeniyle bu kararı aldı. Ancak, kullanıcılar videolarını ve içeriklerini hala YouTube'un diğer özelliklerini kullanarak paylaşmaya devam edebilecekler.

YouTube’un koltuğunda gözü var: Twitter’ın yeni video özellikleri!

Twitter, metin odaklı bir platform olmasına rağmen kullanıcıların daha zengin bir video deneyimi yaşamasını sağlamak için yeni video özellikleri sunuyor. Andrea Conwat adlı Twitter kullanıcısı, profilinde yeni Twitter menüsünü kullanıcılar ile paylaştı. Paylaştığı görselde görüldüğü kadarıyla bu yeni Twitter menüsünü video izlerken kullanabileceğiz ve içerisinde oynatma hızı, oynatma kalitesi, alt yazılar vb. profesyonel bir video platformunda olması gereken tüm özellikler yer alacak. Ayrıca menü içerisinden izlenen videoyu rahatlıkla cihaza indirebilir hale geleceğiz.

Bu yeni özellik akıllara başka bir soruyu getirdi. Temelde metin paylaşımı üzerine kurgulanan bir platform neden tam anlamıyla profesyonel sayılabilecek bir video menüsü ekleme gereği duysun? Acaba Twitter’ın gözü YouTube koltuğunda mı?

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 22 Mayıs - 28 Mayıs 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

Paylaş