DİJİTAL GÜNDEM (21 AĞUSTOS - 27 AĞUSTOS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (21 AĞUSTOS - 27 AĞUSTOS 2023)
28 Ağustos 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (21 Ağustos - 27 Ağustos 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (21 Ağustos - 27 Ağustos 2023)

Ağustos ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Elon Musk’ın yeni rotası: Twitter (X) tasarımı değişecek!
  • X, profildeki gönderileri beğeni sayısına göre sıralamaya başladı
  • Twitter’dan 3 yıllık görüntü verisi silindi!
  • WhatsApp beklenen özelliğini yayınladı!
  • WhatsApp grup sohbetlerinde yeni dönem
  • YouTube’dan büyük yenilik!

Elon Musk’ın yeni rotası: Twitter (X) tasarımı değişecek!

Elon Musk, Twitter'ı satın aldıktan sonra büyük değişikliklere imza attı. Önce ismi ve logosunu değiştirip "X" yaptı, ardından logo arka planını mermer desenli siyaha dönüştürdü. Şimdi de platformun arayüzünü "çok daha güzel" hale getireceğini söylüyor. X'in "her şey uygulaması" olarak tanımlanması, görünen o ki büyük değişikliklere işaret ediyor.

X, profildeki gönderileri beğeni sayısına göre sıralamaya başladı

Twitter, yeni adı X ile markalaşma yolculuğunda, profillerdeki gönderileri beğeni sayısına göre sıralamaya başladı. Bu değişiklik, kronolojik sıralamayı bozarak bağımsız habercilere ve yayın kuruluşlarına zarar veriyor. Ayrıca X, bazı özellikleri sadece Blue (X Premium) abonelerine sunmaya başladı ve genel trafiği yavaşlatmak için t.co bağlantı kısaltıcısını kullanıyor. Bu değişikliklerin platformun geniş kitlelerini nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Twitter’dan 3 yıllık görüntü verisi silindi!

Sosyal medya platformu X, 2011-2014 arasındaki bazı görselleri görüntüleyemiyor. Bu sorun, ünlülerin Oscar töreninde retweet rekoru kıran meşhur özçekim fotoğrafının artık görünmemesiyle ortaya çıktı. Bazı uzmanlar, X'in yeniden markalama çalışması sırasında bir hata yapmış olabileceğini düşünüyor. Twitter, 2016'dan sonraki görsellerde sorun olmadığını belirtiyor ve bu eski görsellerin neden görüntülenemediği hâlâ netleşmiş değil. Sorunun yakında çözüme kavuşacağı tahmin ediliyor.

WhatsApp beklenen özelliğini yayınladı!

Geçen hafta WhatsApp, yüksek çözünürlüklü resimler gönderme özelliğini kullanıcılara sundu. Şirket, yüksek çözünürlük fotoğraf özelliğinin yayınlandığı duyuruda, HD video gönderim imkânı sunacaklarını da açıkladı. Yeni özellik kademeli olarak kullanıcılara sunulmaya başlandı.

WhatsApp grup sohbetlerinde yeni dönem

WhatsApp, yeni bir grup sohbeti özelliği tanıttı. Artık gruplara isim verme zorunluluğu olmayacak, otomatik olarak isimler oluşturulacak. İsimsiz gruplar 6 katılımcı ile sınırlı olacak ve katılımcılarına göre farklı isimlerle görünecek. Özellik, aile ve arkadaşlar arasında daha yaygın olarak kullanılabilir. Yeni özellik birkaç hafta içinde dünya çapında kullanıma sunulacak.

YouTube’dan büyük yenilik!

YouTube, sesli arama özelliği ekleyerek kullanıcılara şarkıları hızla bulma olanağı sunuyor. Ayrıca, YouTube Music için kısa video özelliği ve ekranı kilitleme özelliği gibi yeni özellikler sunuyor. Samples adlı video akışıyla şarkı tavsiyeleri sunuyor ve kullanıcılar ekrana dokunsa bile video izlemeye kesintisiz devam edebiliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 21 Ağustos - 27 Ağustos 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş