DİJİTAL GÜNDEM (20 KASIM-26 KASIM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (20 KASIM-26 KASIM 2023)
27 Kasım 2023

 

Kasım ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • YouTube, kendi oyun devrini başlatıyor!
  • Instagram’da “Nihayet” dedirten yenilik!
  • WhatsApp, yapay zeka asistanını tanıtıyor.
  • Instagram’da hikayelerin süresi değişiyor!
  • X’te haber başlıkları geri geliyor.
  • Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeye başlayacak!

YouTube, kendi oyun devrini başlatıyor!

YouTube, Premium kullanıcılarına yeni bir özellik sunuyor. “Playables” özelliği sayesinde artık kullanıcılar YouTube üzerinden ‘atari oyunu’ olarak adlandırdığımız oyunları oynayabilecek. Güncel olarak 37 oyunun kullanımda olduğu özelliğin, 28 Mart 2024’e kadar test sürecinde olacağı biliniyor. O tarihten sonra, gelen reaksiyonlara göre kendini güncellemeye devam edecek.

Instagram’da “Nihayet” dedirten yenilik!

Instagram, kendini güncellemeye ve kullanıcılarını sevindirmeye devam ediyor. Son güncelleme ile birlikte artık kullanıcılar reels videolarını indirebilecekler. Reels videolarının herkese açık hesaplardan indirilebileceğini duyuran Instagram, ek olarak hesap sahiplerinin video indirme özelliğini devre dışı bırakabileceklerini açıkladı. Ayrıca, indirilen videolarda TikTok’taki gibi kullanıcı hesabını vurgulayan bir filigran olduğu da biliniyor.

WhatsApp, yapay zeka asistanını tanıtıyor.

WhatsApp’ın son güncellemesiyle artık yapay zeka destekli asistan ile sohbet edebileceksiniz. Seçili mobil kullanıcıların erişebileceği bu özellik sayesinde kullanıcılar, yapay zeka destekli sohbet odalarına katılım sağlayabilecekler. Karşılarında biri varmışçasına sorular sorup oyun oynayabilecekler. Asistanların ünlü kişiliklere dayanması ve her birinin farklı özelliklere sahip olacağı konusu da WhatsApp kullanıcılarını heyecanlandıran bir diğer etkenlerden biri.

Instagram’da hikayelerin süresi değişiyor!

Instagram, kullanıcıların en çok kullandıkları “Story” kısmında güncellemeler yaparak kendini geliştirmeye devam ediyor. Güncel olarak Instagram’ın Hikayeler kısmında paylaşılan bir gönderi, 24 saat içinde kayboluyor. Son habere göre bu süre yedi güne çıkıyor! Instagram’ın üzerinde çalıştığı “Haftam” adlı özellik, kullanıcılara en beğendikleri hikayeleri seçerek yedi gün aktif tutma imkanı sağlıyor. “Haftam” adlı koleksiyonun aynı Hikayeler gibi ekranın üst kısmında görünecek olması, kullanıcıların gönderilerinin dikkat çekmesini sağlayacak. Üstelik aynı hikayelerde olduğu gibi, koleksiyonu kimlerin görebileceğini ayarlamak da mümkün.

X’te haber başlıkları geri geliyor.

Geçen aylarda yaptığı güncellemeyle X’te haber başlıklarını kaldıran Elon Musk, kararından vazgeçiyor. Başlıkların kaldırılmasının birçok nedeni vardı. Bunların başında X gönderilerinin daha estetik görünmesi, akışta daha fazla içeriğe yer verme ve tıklama tuzağını azaltma gibi sebepler yer alıyordu. Bu güncellemeyle kullanıcıların içeriği öğrenmek veya başlığı okumak için URL kartına tıklamaları gerekiyordu. Bu durum sitedeki trafiğin azalmasına yol açtı. Önümüzdeki dönemde yeniden gelecek olan haber başlıklarının, URL kartında ve görselin üstünde yer alacağı duyuruldu.

Google, etkin olmayan Gmail hesaplarını silmeye başlayacak!

Google, yaptığı yeni açıklamayla Aralık ayında en az iki senedir aktif olmayan Gmail, Google fotoğraflar ve Drive gibi hizmetleri içeren hesapların kaldırılacağını duyurdu. Şirket, uzun süredir kullanımda olmayan hesapları silerek kişisel gizliliği ve veri güvenliğini korumaya çalışıyor. Kullanıcı gizliliğine önem veren Google, bu haberle ilgili hesap sahiplerine birçok kez uyarı göndereceğini de dile getirdi. Ayrıca, daha önceden YouTube’a yüklenmiş videosu olan hesaplar ve iş hesapları, bu güncellemeden etkilenmeden aktif olmaya devam edecekler.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 20 Kasım-26 Kasım 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş