DİJİTAL GÜNDEM (2 EKİM - 8 EKİM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (2 EKİM - 8 EKİM 2023)
09 Ekim 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (2 Ekim - 8 Ekim 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (2 Ekim - 8 Ekim 2023)

Ekim ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Threads’e Twitter özelliği geliyor!
  • Elon Musk’a şok dava!
  • Meta yüksek ücretli plan için geri sayımda!
  • Spotify’a ChatGPT dokunuşu!
  • Spotify Premium aboneleri, 150 bin sesli kitaba erişim imkânı bulacak.

Threads’e Twitter özelliği geliyor!

Elon Musk'ın etkisiyle bazı Twitter kullanıcıları temmuz ayında Threads'e geçti. Threads, yeni bir rüzgâr yakalayarak popülerliğini artırmak için Trending Topics özelliğini test ediyor. Yanlışlıkla paylaşılan bir ekran görüntüsü, yeni özellik üzerinde çalıştıklarını açığa çıkardı. Threads, yeni özelliği arama çubuğuna tıklandığında gösterecek. Tasarımın test aşamasında olduğunu belirten analistler, son kullanıcıya farklı özellikler ile sunulabileceğini belirtti.

Elon Musk’a şok dava!

Elon Musk, Twitter'ı satın alarak değişiklikler yapmaya başlamıştı ancak isim ve logo değişikliği dava riski taşıyor. "X Social Media" adlı bir reklam ajansı, Elon Musk'ın şirketini marka ihlâliyle dava etti. İsim değişikliği konusunda henüz net bir açıklama olmasa da X Social Media'nın davayı kazanma ihtimali oldukça düşük görünüyor.

Meta yüksek ücretli plan için geri sayımda!

Birçok platform, reklamlı ve reklamsız abonelik hizmetleri sunmak için yarışırken, Meta da Avrupa'da reklamsız abonelik hizmetini başlatıyor. Bu hizmet, reklam tercihini seçmeyen kullanıcılara reklam göstermeyecek. Facebook ve Instagram için aylık 14 dolarlık bir abonelik ücreti beklenirken, masaüstü erişim istenirse 17 dolar ödenecek.

Spotify’a ChatGPT dokunuşu!

Spotify, yapay zekâ ile kişiselleştirilmiş çalma listeleri özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik, metin komutlarıyla çalma listeleri oluşturmayı mümkün kılabilir ve Blend özelliğiyle entegre edilebilir. Şirket henüz resmî açıklama yapmasa da yeni fikirlere açık olduklarını belirtti. Yapay zekâ destekli özellik, Premium abonelere özel olabilir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilir.

Spotify Premium aboneleri, 150 bin sesli kitaba erişim imkânı bulacak.

Spotify, Premium abonelerine ücretsiz olarak 150 bin sesli kitaplık kütüphaneye erişim sağlayacak yeni bir hizmeti yürürlüğe sokuyor. İngiltere ve Avustralya'da başlayacak, ardından ABD'de sunulacak. Ülkemizde ne zaman erişime sunulacağı ise henüz bilinmiyor. Spotify, sesli kitapları Premium abonelere direkt olarak sunarak bu alandaki etkisini artırmayı hedefliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 2 Ekim - 8 Ekim 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş