DİJİTAL GÜNDEM (19 ŞUBAT-25 ŞUBAT 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (19 ŞUBAT-25 ŞUBAT 2024)
26 Şubat 2024

 

Şubat ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitch’e Erişim Engeli Getirildi
  • Apple Care Destek Danışmanları, Yeni AI Aracı “Ask”i Test Ediyor
  • X, Sesli ve Görüntülü Arama Özelliğini Standart Kullanıcılara da Sunacak
  • Elon Musk Açıkladı: “ X, Google’a Rakip Oluyor!”

Twitch’e Erişim Engeli Getirildi

Canlı yayın platformlarından Twitch’e geçtiğimiz günlerde gelen erişim engeli için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, erişim engeli kararının Milli Piyango İdaresi tarafından verildiği belirtildi. Talep gerekçesi tam olarak bilinmese de casino, kumar gibi Türkiye’de illegal olan oyun yayınlarına izin verilmesinden kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. Kumar ile ilgili içeriklere yer veren bir diğer dev platform YouTube’a da aynı yasağın gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Apple Care Destek Danışmanları, Yeni AI Aracı “Ask”i Test Ediyor

Apple, müşteri hizmetlerini hızlandırmak amaçlı geliştirdiği yapay zeka aracı Ask üzerinde çalışmalarına başladı. Bu yapay zeka aracı, müşterilerden gelen teknik sorular karşısında danışmanların otomatik cevap üretmesine yardımcı oluyor. Danışmanlara Ask’ı kullanmaları konusunda öncelik veriliyor. Bu teknolojinin, alışılmadık karmaşık sorunlara çözüm bulmada yardımcı olduğu belirtiliyor.

X, Sesli ve Görüntülü Arama Özelliğini Standart Kullanıcılara da Sunacak

X, sadece premium üyelik satın alanların kullanabildiği bazı özellikleri herkese açıyor. Şimdi de kullanıcıların sesli ve görüntülü arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir özelliği tanıttı. X Mühendisi Enrique Barragan tarafından verilen bilgiye göre bu özellik doğrudan mesaj kutusunda yer alacak. Herkesten arama almak istemeyen kullanıcılar, kendilerini kimin arayabileceğini kontrol etme ve isterlerse bu özelliği kolaylıkla kapatabilme olanağına sahip olacak.

Elon Musk Açıkladı: “ X, Google’a Rakip Oluyor!”

Mail özelliğinin X’e geleceğini duyuran Elon Musk, yapay zekayı X’e de entegre etmek istediğini belirtti. Google’ın Gemini programından daha kapsamlı bir yapay zeka ortaya koymak için harekete geçen Elon Musk, böylelikle Google’a rakip olacağını duyurdu. Elon Musk’ın sahibi olduğu yapay zeka şirketi XAl, geçtiğimiz günlerde Grok isimli sohbet butonunu devreye soktu. Bu ayrıcalığın yakın zamanda X’e de entegre olacağı belirtildi.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 19 Şubat-25 Şubat 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

 

Paylaş