Dijital Gündem (19 Mart - 25 Mart 2022)

Dijital Gündem (19 Mart - 25 Mart 2022)
28 Mart 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (19 Mart – 25 Mart 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki teknoloji ve dijital odaklı öne çıkan haberler yer aldı.

 “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (19 Mart – 25 Mart 2022) yine dünya ve Türkiye gündemindeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem (19 Mart – 25 Mart 2022)

Mart ayının üçüncü haftasını bitirdiğimiz bu günlerde sosyal ağlar, dijital mecralar ve teknolojik gelişmeler özelinde birçok gelişmeyi “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de derledik. Bu haftanın (19 Mart – 25 Mart 2022) öne çıkanları arasında ise şu haberler yer aldı;

  • Facebook Ve Instagram’a Rusya’da Erişim Engeli

  • Amazon’dan Türkiye’ye Lojistik Üs
  • WhatsApp’a Yeni Özellik Geldi
  • Instagram’a Popüler Mekanları Keşfet Özelliği
  • Twitter Shops Duyuruldu
  • TikTok’a Hikayeler Özelliği Geldi

Facebook Ve Instagram’a Rusya’da Erişim Engeli

Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı sonucu olarak birçok global marka Rusya’ya tepki olarak Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu. Bu markalar arasında dijital mecralar ve sosyal ağlar da vardı. Ancak bu defa Rusya’dan bir hamle geldi. Buna göre Rusya aldığı bir kararla META’ya bağlı sosyal ağlardan Instagram ve Facebook’a erişim engeli getirdi. Rusya; bu yasağı, Instagram ve Facebook’ta Rusya’ya yönelik yapılan paylaşımları “aşırılıkçı” bulduğu için getirdiğini açıkladı.  

Amazon’dan Türkiye’ye Lojistik Üs

Amazon, Türkiye’deki ticari varlığını güçlendirmek için 100 milyon dolarlık yatırımla bir lojistik üs kuracağını açıkladı. E-ticaret pazarı için önemli bir hamle olarak yorumlanan ve İstanbul’un Tuzla ilçesinde açılacak olan üssün birinci yılında yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

WhatsApp’a Yeni Özellik Geldi

Instagram’da aşina olduğumuz mesaja emoji ile tepki verme özelliği, WhatsApp’ın 2.22.8.3 kodlu Android beta sürümüne de geldi. Mesajlara 6 emojiyle (beğeni, kalp, gülme, şaşırma, teşekkür ve üzülme) tepki verilmesini sağlayan bu yeni özellik, henüz tüm kullanıcılara açılmadı. Ancak test aşamasının akabinde bu özelliğin tüm kullanıcılara açılacağı düşünülüyor.

Instagram’a Popüler Mekanları Keşfet Özelliği

Instagram, kafe ve restoran gibi mekan işletmecilerini sevindirecek bir özelliği test etmeye başladı. “Yakındaki Popüler Yerleri Keşfet” adındaki bu özellik; kullanıcıların yakın konumdaki mekanlarda paylaşılan hikayeleri görmelerine ve mekanlar hakkında anlık bilgiye sahip olmalarını sağlayacak. Türkiye’de henüz test aşamasında olan özelliğin herkesin kullanımına açılma tarihi ise henüz belli değil.

Twitter Shops Duyuruldu

Instagram, WhatsApp ve Facebook’ta görmeye alışık olduğumuz e-ticaret trendine Twitter da katıldı. “Twitter Shops” adlı bu özellik sayesinde birçok e-ticaret girişimcisi ve marka, 50’ye kadar olan ürün koleksiyonlarını Twitter’da sergileyebilecek. Ancak sergilenen ürünlerin satışı Twitter’da gerçekleştirilemeyecek. Bu arada henüz Beta versiyonda olan Twitter Shops, şu an sadece ABD’de kısıtlı kullanıcı grubuna açılmış durumda.

TikTok’a Hikayeler Özelliği Geldi

Kısa video paylaşım platformu TikTok, geçtiğimiz yıl kullanıma açtığı Stories (Hikayeler) özelliğini daha geniş bölgelere yaymaya hazırlanıyor. Buna göre; yazı, filtre, efekt ve müzik ile desteklenebilen hikayeleri, kullanıcıların profil fotoğraflarına dokunarak görüntülemek mümkün olacak. Snapchat, Instagram ve WhatsApp’taki hikayelere oldukça benzeyen bu özellik, TikTok ile Instagram arasındaki rekabeti daha da artıracak gibi görünüyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de  19 Mart – 25 Mart tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji merkezli gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor.

 

Dijital Gündem’i YouTube’da izlemek için buraya tıklayın.

Dijital Gündem’i Spotify’da dinlemek için buraya tıklayın.

Paylaş