DİJİTAL GÜNDEM (19 HAZİRAN - 25 HAZİRAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (19 HAZİRAN - 25 HAZİRAN 2023)
26 Haziran 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (19 Haziran - 25 Haziran 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (19 Haziran - 25 Haziran 2023)

Haziran ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram Reels, TikTok’tan bir özellik daha alıyor!
  • Sanki kitap yazacağız: Twitter, tweet karakter sınırını yine yükseltti!
  • Akıllı TV’ler için Twitter video uygulaması geliyor!
  • WhatsApp’ta bir devir kapandı: Artık herkesi arayamayacaksınız!
  • Sevgilim kiminle konuşuyor? WhatsApp’a canlı destek özelliği geliyor!

Instagram Reels, TikTok’tan bir özellik daha alıyor!

Instagram, Reels videoları için yeni bir özellik ekledi! Artık diğer kullanıcıların paylaştığı videoları indirebileceksiniz. TikTok zaten uzun zamandır bu özelliği sunuyordu ve kendi logosuyla birlikte oldukça popüler hale gelmişti. Instagram ise daha önce Reels kullanıcılarına kendi videolarını indirme imkânı sunuyordu. Şimdi ise TikTok’ta olduğu gibi diğer kullanıcıların da videolarını indirebilmesi için bir filigran eklenmiş durumda. Bunun yalnızca herkese açık hesaplardaki videoları kapsadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, herkese açık hesap sahipleri istedikleri takdirde videolarının indirme özelliğini kapatabilecek.

Bu hamle, Instagram'ın Reels'i daha da geliştirmek ve rekabete yeni bir soluk getirmek istediğini gösteriyor.

Sanki kitap yazacağız: Twitter, tweet karakter sınırını yine yükseltti!

Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasının ardından önemli değişiklikler yaşandı. En dikkat çekici yeniliklerden biri, kullanıcılara birçok avantaj sunan "Blue" aboneliğinin başlaması oldu. Abonelere, tweetlerdeki karakter sınırının artırılması da dahil olmak üzere birçok özellik sunuluyor. İlk olarak 10 bin karaktere çıkan sınır, bugün daha da artırıldı. Artık karakter sınırı 25 bin olarak yükseltildi. Ayrıca, Blue abonesi olmayanlar için özel mesaj gönderme sınırı getirildi.

Twitter'da devrim niteliğinde değişiklikler yaşanıyor! Karakter sınırı arttı, yeni avantajlar geldi ve Blue aboneliği önem kazandı. Twitter'ın gelecekte neler sunacağını görmek için heyecanlanmamak elde değil!

Akıllı TV’ler için Twitter video uygulaması geliyor

Elon Musk, bir kullanıcının Twitter'da video izlemek adına akıllı TV'ler için bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu söylemesine "Geliyor" şeklinde cevap verdi ancak ayrıntı vermedi. Reuters'a göre, yeni CEO Linda Yaccarino ve Musk, Twitter'ın video, içerik üretimi ve reklam ortaklıklarına odaklanarak platformu canlandırma planlarını açıkladı. Twitter'da geçirilen sürenin yüzde 10'unun dikey videolardan oluştuğu belirtildi. Ayrıca, eski Fox News sunucusu Tucker Carlson da "Twitter'da Tucker" adlı yeni bir program başlattı. Twitter, Carlson ve diğer içerik üreticilerinin videolarının yanı sıra, reklam ve sponsorluk satışı yapabileceğini planlıyor. Twitter, video dünyasına iddialı bir giriş yapıyor!

WhatsApp’ta bir devir kapandı: Artık herkesi arayamayacaksınız!

WhatsApp, gizlilik ve koruma konularında önemli adımlar atıyor! WhatsApp, yeni bir özellik olan "Bilinmeyen Arama Susturma" ile gizlilik odaklı yeniliklerine devam ediyor. Artık bilinmeyen numaralardan gelen aramaları susturabilir ve bildirim almazsınız. Ancak dikkatli olun, bu özellik rehberinizde olmayan kişileri otomatik olarak sessize alır! WhatsApp ayrıca spam aramaları otomatik olarak tespit eden bir sistem geliştirdi. Gizlilik Kontrolü adlı yeni bir araç da kullanıcılara farklı gizlilik seçeneklerini açıklıyor.

Sevgilim kiminle konuşuyor? WhatsApp’a canlı destek özelliği geliyor!

WhatsApp, yeni bir özellik olan uygulama içi sohbet desteğini test ediyor. Artık kullanıcılar, sorunlarını platform üzerinden sohbet eder gibi iletebilecekler. Ayrıca, Windows için WhatsApp beta sürümünde görüntülü aramalarda ekran paylaşımı özelliği de geliyor. Artık masaüstü ekranınızı diğer konuşmacılarla paylaşabilirsiniz. Görüldüğü gibi WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam ediyor!

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 19 Haziran - 25 Haziran 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş