DİJİTAL GÜNDEM (18 EYLÜL - 24 EYLÜL 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (18 EYLÜL - 24 EYLÜL 2023)
25 Eylül 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (18 Eylül - 24 Eylül 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

 Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (18 Eylül - 24 Eylül 2023) 

Eylül ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Facebook logosu değişti!
  • Facebook’ta yan çar kasma özelliği!
  • Meta hesap doğrulama programını genişletiyor.
  • WhatsApp, Kanallar özelliğini güncelliyor.
  • YouTube, yapay zekâ araçları içeren basit bir video düzenleme özelliği getiriyor!
  • Spotify’dan sanatçılar için yeni bir araç: Showcase

Facebook logosu değişti!

Facebook logosu uzun bir süre boyunca büyük değişikliklere tabi tutulmadı ancak yeni App Store ve iPhone için yayınlanan logo eskisinden pek de farklı değil. Meta'nın iOS 17 için yayınladığı logo, muhtemelen yeni bir tasarım değişiminin başlangıç noktası olabilir.

Facebook’ta yan çar kasma özelliği!

Facebook artık birden fazla kişisel profil oluşturma ve geçiş yapma özelliği sunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar ilgi alanlarını ayrı tutabilir ve kolayca profil arasında geçiş yapabilirler. Kişisel ve profesyonel hesapları ayırma imkânı veren bu özellik kademeli olarak tüm dünyaya sunulacak.

Meta hesap doğrulama programını genişletiyor.

Meta, Verified aboneliğini işletmelere de genişletiyor. Facebook ve Instagram'daki işletmeler için doğrulama ve avantajlar sunuyor. İşletmeler aylık 21,99 dolar ödeyerek bir hesabı doğrulayabilir veya her ikisi için toplam 34,99 dolar ödeyebilir. WhatsApp için ücret henüz açıklanmadı. Doğrulanan işletmeler -kişisel hesaplarda olduğu gibi- mavi tik rozeti, daha fazla erişim ve kimlik koruma avantajına sahip olacak.

WhatsApp, Kanallar özelliğini güncelliyor.

Kullanıcılar artık kanal sahibinin gönderilerine yorum yapabilecekler. Bu yeni özellik sayesinde daha interaktif bir deneyim sunulacak. Yanıt balonları ile kullanıcılar gönderilere cevap verebilecekler ancak telefon numaraları gizli kalacak; böylece gönderiler kullanıcılar arasında anonim olarak yorumlanabilir olacak. Kanal sahiplerinin yanıt veren kişileri görebilmesinin de istenmeyen yorumların kontrolünü kolaylaştıracağı düşünülüyor. Yanıt özelliği hâlâ geliştirme aşamasında ancak yakında kararlı sürümde sunulacaktır.

YouTube, yapay zekâ araçları içeren basit bir video düzenleme özelliği getiriyor!

Google, YouTube Create adlı uygulama ile video düzenleme sürecini basitleştiriyor. Uygulama, otomatik altyazılar, seslendirme, telifsiz müzikler, efektler ve geçişler gibi özellikler sunuyor. Ayrıca, gelecekte yapay zekâ destekli arka planlar ve dublaj araçları gibi yeni özellikler de bekleniyor. Uygulama şu anda belirli ülkelerde ve sadece Android'de kullanılabilir durumda.

Spotify’dan sanatçılar için yeni bir araç: Showcase

Spotify, sanatçılara müziğini tanıtmaları için yeni bir ücretli araç olan "Showcase"i tanıttı. Bu araç, sanatçıların çalışmalarını Spotify'ın ana sayfasında sponsorlu önerilerle tanıtmalarına olanak sağlıyor. Başlangıçta sadece ABD'deki belirli sanatçılar kullanabilecek. Araç, ilerleyen aylarda daha fazla sanatçıya sunulacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 18 Eylül - 24 Eylül 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş