DİJİTAL GÜNDEM (18 ARALIK-24 ARALIK 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (18 ARALIK-24 ARALIK 2023)
26 Aralık 2023

 

Aralık ayının dördüncü haftasında, dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp durumu Instagram story’sinde paylaşılabilecek!
  • Instagram, profil fotoğrafını büyütme özelliğini devre dışı bırakıyor.
  • 2023’de YouTube rekorları altüst etti!
  • X’te yaşanan kesinti Threads’e yaradı.
  • En çok kullanılan sosyal medya uygulaması belli oldu!

WhatsApp durumu Instagram story’sinde paylaşılabilecek!

Son zamanlardaki güncellemeleriyle gündemdeki yerini alan WhatsApp’ın Beta sürümünde yeni bir özellik keşfedildi. Bu aynı zamanda Instagram’ı da yakından ilgilendiriyor. Meta, çapraz paylaşım deneyimini geliştirmek için WhatsApp durumlarının Instagram hikayelerinde paylaşılabilmesi üzerine çalışıyor. Kullanıcılar WhatsApp uygulamasından çıkış yapmadan durum güncellemelerini Instagram takipçileriyle paylaşabilecekler. Bunu yapmak isteyen kullanıcıların, Instagram hesaplarını WhatsApp’a bağlamaları ve cihazlarında iki uygulamaya da sahip olmaları gerekecek. Ardından geriye sadece paylaşmak istedikleri durumları seçmek kalıyor.

Instagram, profil fotoğrafını büyütme özelliğini devre dışı bırakıyor.

Instagram, bir sene önce getirdiği özelliği, kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate alarak sınırlandırma kararı aldı. Birçok kişi tarafından bilinmese de Instagram’da gizli hesapların profil fotoğrafı büyütülebiliyordu. Özelliğin, tacize ya da profil fotoğrafının kopyalanması gibi kötüye kullanımlara yol açması sonucu, Instagram kendini güncelleme kararı aldı. Bu özelliği engellemek artık opsiyonel hale geliyor. Kullanıcılar, Instagram ayarları kısmından bu düzenlemeyi yapabilir; hatta kimlerin profil fotoğrafını büyütebileceği gibi spesifik sınırlandırmalarda da bulunabilirler.

2023’te YouTube rekorları altüst etti!

Popüler video içerik platformu olan YouTube, 2023’ü, kırdığı rekorlarla geride bırakıyor. Müzik, vlog, podcast gibi birçok içeriğin paylaşıldığı YouTube, 2005 yılında yayın hayatına başlamıştı. Araştırmalara göre 2023 yılında YouTube’da 4 milyardan fazla yeni video bulunuyor ve izlenme oranları gün geçtikte artıyor. Elbette, başarısının ardında verdiği reklamların payı büyük! YouTube’un rekorları bununla da sınırlı kalmıyor. Rockstar Games, bilgisi dışında sızdırılması nedeniyle paylaşımını öne çektiği GTA 6 tanıtım fragmanıyla saatler içinde izlenme rekoru kırdı. Tüm bunlardan yola çıkarak YouTube’un 2023 yılını karlı bitirdiğini söylemek mümkün.

X’te yaşanan kesinti Threads’e yaradı.

Yepyeni güncellemeleriyle son dönemin en çok tartışılan platformlarından olan X, geçtiğimiz perşembe günü platformun en büyük global kesintisini yaşadı ve kullanıcıların alternatif bir uygulama olarak gördükleri Threads’e geçtikleri gözlemlendi. Bu ilk etapta Threads için önemli bir fırsat olarak görülse de Meta’nın Threads’i elektrikler gidince muhtaç kalınan bir mum olarak konumlamadığı oldukça açık. Mecranın bu tahtı alıp alamayacağı hala merak konusu.

En çok kullanılan sosyal medya uygulaması belli oldu!

ABD’de de yapılan bir araştırma, Z kuşağının en çok hangi sosyal medya platformunu kullandığını açıklıyor. Genç kitlenin en çok TikTok platformunda yaygın olduğunu düşünsek de veriler şaşırtıcı bir şekilde beklenenin aksini işaret ediyor. Araştırma sonucunda Snapchat %51 oranla birinci sırada, TikTok ise %44 ile ikinci sırada yer alıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 18 Aralık-24 Aralık 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

 

 

Paylaş