DİJİTAL GÜNDEM (17 TEMMUZ - 23 TEMMUZ 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (17 TEMMUZ - 23 TEMMUZ 2023)
24 Temmuz 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (17 Temmuz - 23 Temmuz 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (17 Temmuz - 23 Temmuz 2023)

Temmuz ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter adı ve logosu değişebilir!
  • Threads kullanıcı kaybediyor!
  • Threads'e yepyeni özellikler geldi!
  • Instagram, fotoğraflar için yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor!
  • Facebook’ta TikTok tarzı video dönemi!
  • TikTok Music geliyor!
  • YouTube’dan ilaç gibi özellik!

Twitter adı ve logosu değişebilir!

Twitter, Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra bir kimlik değişimi geçiriyor. Son dönemde platforma getirdiği kısıtlamalar ve genel yönetim tarzıyla kullanıcıların tepkisini çeken Musk, yakın bir gelecekte Twitter markasına ve ünlü mavi kuş logosuna veda edeceklerini açıkladı. Yeni yapay zekâ şirketi xAI'nin etkisiyle, muhtemel yeni logo için "X" harfini düşündüklerini belirtti. Twitter'ın adının da değişebileceği ihtimali konuşuluyor.

Threads kullanıcı kaybediyor!

Threads, Meta'nın Twitter'a rakip olarak çıkardığı yeni sosyal medya platformu, çıkış sürecinde büyük ilgi gördü. Ancak, kısa süre içinde kullanıcı sayısında ve etkileşimde büyük düşüşler yaşadı. İddialara göre, hızlı başlamasının nedenleri Instagram ile kolay hesap oluşturma ve Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasından duyulan hayal kırıklığıydı.

Threads'e yeni özellikler geldi!

Threads'in ilk büyük güncellemesi geldi! Artık "Follows Tab" özelliğiyle yakın zamanda sizi takip edenleri görebilirsiniz. Aralarında abone olma, hızlı hareket akışı ve çeviri gibi diğer yenilikler de olmak üzere güncellemeler gelmeye devam ediyor. Instagram'da çalışan bir mühendis, reposter etiketleri ve takipçi listesi açma gibi özellikleri de duyuran bir dizi yenilik de paylaştı.

Instagram, fotoğraflar için yıllardır beklenen özelliğe kavuşuyor!

Instagram, istenmeyen nesneleri fotoğraflardan kaldırmak için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor! Bu yapay zekâ destekli araç, Hikayeler kısmında görüldü. Şu an için detaylar bilinmiyor ama tahminlere göre yakın zamanda kullanıma sunulabilir. Meta, bu özellik ile üçüncü parti uygulamalara olan ihtiyacı azaltmayı hedefliyor.

Facebook’ta TikTok tarzı video dönemi!

Facebook, dikey videolar için yeni güncelleme getiriyor! Artık "Watch" sekmesi "Video" olarak adlandırılacak, böylece Reels ve diğer videolar daha kolay bulunabilecek. Instagram'daki Reels'a Facebook üzerinden yorum yapmak da mümkün olacak. Düzenleme araçları da geliştirilerek ses kalitesi artırılacak ve videolar daha kolay düzenlenebilecek. Yenilenen video sekmesi sayesinde kullanıcılar hashtag'ler ve konular aracılığıyla videoları keşfedebilecek.

TikTok Music geliyor!

TikTok, yeni özelliklerle daha fazla kullanıcıya ulaşmak için çalışıyor! TikTok Music isimli yeni platformu Avustralya, Meksika ve Singapur'da test ediyor. Müzik satın alma, çalma ve paylaşma gibi özellikler sunacak. Ücretli ve ücretsiz opsiyonları olacak bu uygulamada ücretsiz katmanın reklamlı olabileceği tahmin ediliyor. 

YouTube’dan ilaç gibi özellik!

YouTube, ses seviyesini dengeleyecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor! "Stable Volume" adı verilen bu özellik, videolardaki ses farklılıklarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Spotify ve Apple'da zaten bulunan bu özellik, YouTube kullanıcılarının videoları daha keyifle izlemesini sağlayacak. Güncelleme henüz Android ve iOS uygulamalarına gelmedi ancak heyecanla bekliyoruz!

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 17 Temmuz - 23 Temmuz 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş