Dijital Gündem (17 Haziran - 23 Haziran 2022)

Dijital Gündem (17 Haziran - 23 Haziran 2022)
24 Haziran 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (17 Haziran – 23 Haziran 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (17 Haziran – 23 Haziran 2022)

Haziran ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Metaverse Pazarının 2030 Yılında 1,5 Trilyon Doları Geçmesi Bekleniyor
  • Youtube, Yeni Video Düzenleme Özelliği “Corrections”ı Kullanıma Sundu
  • Twitter'dan Reklamverenler İçin Yeni Özellik: Campaign Planner
  • Twitter Notes Geliyor
  • Reels'ta Beğeni ve Görüntülemeye Veda

Metaverse Pazarının 2030 Yılında 1,5 Trilyon Doları Geçmesi Bekleniyor

Sektör tahminlerine göre, hayatımızda yeri yavaş yavaş genişleyen Metaverse’ün pazar büyüklüğünün 2025 yılında 476 milyar doları, 2030 yılında ise 1,5 trilyon doları geçmesi bekleniyor. 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte metaverse projelerine erişimin artacak olması, sektör analistlerine göre pazar büyüklüğünün artışını büyük ölçüde kolaylaştıracak.

YouTube, Yeni Video Düzenleme Özelliği "Corrections"ı Kullanıma Sundu

Video paylaşım platformu YouTube, içerik üreticileri için yeni bir özellik sundu. Corrections adlı özellik, video düzenleme işlemini kolaylaştırıyor. Yüklenen hatalı videolar, Corrections sayesinde kaldırılmadan platform içinde düzenlenebilecek. Bu sayede alınan izlenmeleri kaybetmenin önüne geçilecek.

Twitter'dan Reklamverenler İçin Yeni Özellik: Campaign Planner

Twitter, medya yatırımlarını artırmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Platform, geçtiğimiz günlerde Campaign Planner adı verilen yeni kampanya planlayıcı aracını duyurdu. Campaign Planner, reklamverenlerin kampanya planlama sürecinde hedef kitleye ulaşmanın boyutunu ve maliyetini anlayabilmeleri adına kampanyaları tahmin edebilecek, bütçeleyebilecek ve taslak oluşturabilecek.

Twitter Notes Geliyor

Twitter’dan kullanıcılarına müjde! Platform, yeni özelliği Twitter Notes ile 280 karakter sınırını aşan tweet’leri oluşturmaya ve yayınlanmış tweet’leri düzenlemeye izin verecek. Uzun süredir gelmesi beklenen tweet düzenleme yeteneği, bu özellik ile platformda test edilmiş olacak.

Reels'ta Beğeni ve Görüntülemeye Veda

Instagram, Reels özelliğinin beğeni ve görüntülenme odaklı olmadığını kanıtlamak için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Gelen bazı bilgilere göre, beğeni ve görüntüleme sayıları artık gizlenebilecek. Yüksek beğeni sayısına sahip paylaşımların, diğer paylaşımlara göre beğeni alma olasılığının daha yüksek olduğundan yola çıkarak yapılan bu değişiklik, kullanıcıların etki altında kalmadan beğeni yapmasını hedefliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 17 Haziran – 23 Haziran 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş