DİJİTAL GÜNDEM (16 EKİM - 22 EKİM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (16 EKİM - 22 EKİM 2023)
23 Ekim 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (16 Ekim - 22 Ekim 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (16 Ekim - 22 Ekim 2023)

Ekim ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram’a yeni bir anket özelliği geliyor!
  • X'in bot hesaplarla savaşı devam ediyor.
  • YouTube’a yeni özellikler geliyor!
  • WhatsApp’ta “tek cihaz iki hesap” dönemi!
  • WhatsApp, Android kullanıcılarına "passkey" özelliği sunmaya başlıyor.
  • Snapchat içerikleri artık web sitelerinde gösterilebilecek.

Instagram’a yeni bir anket özelliği geliyor!

Instagram, yorumlar kısmında anket oluşturabilme özelliği üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar, takipçilerine sorular sorarak geri bildirim alabilecekler. Özellik şu anda test aşamasında ve bazı kullanıcılara sunulmuş durumda. Tüm kullanıcıların kullanımına ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor.

X'in bot hesaplarla savaşı devam ediyor.

Elon Musk'ın önerisi doğrultusunda X, Yeni Zelanda ve Filipinler'deki web kullanıcılarından "Not a Bot" programı için 1 dolar talep etmeye başlıyor. Bu, bot hesaplarını azaltma çabasının bir parçası. Ayrıca artık yeni kullanıcılar telefon doğrulaması yapmak zorunda. Elon Musk, Twitter'ı ciddi bir gelir kaynağı haline getirme hedefinde kendinden emin adımlarla ilerliyor.

YouTube’a yeni özellikler geliyor!

YouTube, önümüzdeki haftalarda bir dizi yenilik sunacak. Bu yenilikler arasında "Siz" sekmesi, sabit ses seviyesi, mırıldanarak şarkı arama, Smart TV izleyicileri için yeni menü, ses kontrolü geliştirmeleri, hızlı video oynatma, ekran kilitleme özelliği, videoların küçük resimlerinin iyileştirilmesi, kütüphane ve hesap sayfalarının birleştirilmesi ve Android'de şarkı arama özelliği yer alıyor. Ayrıca, içerik üreticilerin "Beğen" ve "Abone ol" ifadelerini sesli olarak söylemeleri durumunda YouTube, bu butonları daha görünür hale getirecek.

WhatsApp’ta “tek cihaz iki hesap” dönemi!

WhatsApp, kullanıcı deneyimini artırmak için ikili hesap özelliği sunuyor. Bu özellik, kullanıcıların kişisel ve iş hesaplarını tek bir cihazda yönetmelerine olanak tanırken, aynı anda birden fazla hesap eklemelerine imkan veriyor. Kullanıcılar, WhatsApp üzerinde ikinci bir hesaba erişmek için çıkış yapmalarına gerek kalmadan kolayca geçiş yapabilecekler. Bu, kullanıcılar için özellikle iş hayatında büyük bir kolaylık sağlayacak.

WhatsApp, Android kullanıcılarına "passkey" özelliği sunmaya başlıyor

WhatsApp, Android kullanıcılarına yüz tanıma, parmak izi veya PIN güvenliği kullanarak hesaplarına erişim imkanı sunan bir güvenlik özelliği getiriyor. Bu, şifrelerin yerine daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi sunarak hesap güvenliğini artırıyor. Bu özellik Android'de hemen kullanılabilirken, iOS için ne zaman sunulacağı ise şimdilik belirsiz.

Snapchat içerikleri artık web sitelerinde gösterilebilecek.

Snapchat, web sitelerinin Lensler, Spotlight videoları, genele açık hikayeler ve profiller gibi herkese açık içerikleri entegre etmesine izin veriyor. Kullanıcılar, içerikleri masaüstü tarayıcıda görüntülemek veya kendi web sitelerine eklemek için bağlantıları veya gömme kodlarını kullanabilirler. Snapchat, bu özelliği kullanmak için belirli kurallara uymayı şart koşuyor. Bu, topluluk üyelerine içeriklerini daha geniş bir kitleyle paylaşma imkanı sağlıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 16 Ekim - 22 Ekim 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş