DİJİTAL GÜNDEM (16 ARALIK - 22 ARALIK 2022)

DİJİTAL GÜNDEM (16 ARALIK - 22 ARALIK 2022)
27 Aralık 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (16 Aralık - 22 Aralık 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (16 Aralık - 22 Aralık 2022)

Aralık ayının dördüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, 2022 yılının en çok kullanılan etiketlerini duyurdu!
  • TikTok, ABD’de yasaklanıyor!
  • Musk’tan istenen özellik! Tweet’leri kaç kişi gördü?
  • WhatsAp’a şikayet etme özelliği geliyor!

Instagram, 2022 yılının en çok kullanılan etiketlerini duyurdu!

2022’nin son birkaç gününe girerken, hemen hemen her sosyal medya platformunda kullanıcılar, geçtiğimiz yılın özeti ile ilgili içerikler üretiyor. Tüm dünyada trend olan Spotify Wrapped ile 2022 yılı boyunca dinlediğimiz müzikleri kategorize edilmiş şekilde gördük. Ardından popüler sosyal medya uygulaması Instagram, 2022'nin en çok kullanılan hashtag'lerini paylaştı. En çok kullanılan hashtag’ler listesinde ise #mahsaamini, #TaylorSwift, #FIFAWorldCup, #NFT, #Airfryer, #StrangerThings, #SpyxFamily, #Bookstagram, #JamesWebSpaceTelescope etiketleri mevcut.

Musk’tan istenen özellik! Tweet’leri kaç kişi gördü?

Elon Musk, Twitter'ı devraldığından beri mecraya birçok yenilik getirdi. Bunlardan biri de tweet izlenme sayısı özelliğinin kullanıcıların hizmetine sunulması... Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, tweet’lerin görüntülenme sayılarının da tıpkı videolar gibi gözükeceğini söyledi. Yeni özellik sayesinde sadece kullanıcılar sadece kendi tweet’lerini değil, diğer kullanıcıların tweet’lerinin de görüntülenme sayılarını görebilecek.

TikTok, ABD’de Yasaklanıyor!

ABD Senatörü Hawley liderliğindeki son TikTok kampanyası, kongreden olumlu yanıt aldı. “Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır” Yasası, 2023 yılı için kabul edildi. 1,7 trilyon dolarlık hükümet fon tasarısında yer alan yasa, TikTok'un ABD'deki devlet kurumlarında kullanımını yasaklıyor.

WhatsApp’a şikayet etme özelliği geliyor!

WhatsApp, dünyada en yaygın kullanılan anlık iletişim uygulamasıdır. İki milyardan fazla kullanıcıya sahip olan platform, gizlilik ve güvenlik alanlarında yenilikler yapmaya devam ediyor. Bu yeniliklerin en sonuncusu da şikayet etme özelliği… Bir WhatsApp kullanıcısının mesajının şikayet edilmesi durumunda platform, görüşmedeki son 5 mesaja bakacak. Şikayetler, durum güncellemesinde de olduğu gibi ilk önce moderasyon ekibine, daha sonra da WhatsApp’a gidecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 16 Aralık - 22 Aralık 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş