DİJİTAL GÜNDEM (15 OCAK - 21 OCAK 2024)

DİJİTAL GÜNDEM (15 OCAK - 21 OCAK 2024)
22 Ocak 2024

 

Ocak ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram’dan, gizli hesapları ilgilendiren yenilik!
  • TikTok’a sesini beğenmeyenler için yeni özellik geliyor.
  • Meta’dan sürpriz WhatsApp kararı!
  • X, yeni bir özellik daha kazandı.

Instagram’dan, gizli hesapları ilgilendiren yenilik!

Instagram, kullanıcılarının gizliliği üzerine yaptığı yeniliklerine bir yenisini daha ekliyor. Yeni güncellemeyle birlikte, kapalı hesaplara istek atan kullanıcıların bir neden belirtmesi gerekecek. Bir benzerine Linkedln’de şahit olduğumuz özelliğin Instagram için nasıl hayata geçeceği henüz bilinmiyor. Kullanıcılar için hazır mesaj şablonlarının olup olmayacağı ise önümüzdeki aylarda belli olacak.

TikTok’a sesini beğenmeyenler için yeni özellik geliyor.

Son dönemlerin yükselen platformu TikTok, yapay zeka destekli bir güncellemeyle kullanıcılarını sevindiriyor. Güncellemeye göre, TikTok metin tabanlı şarkı oluşturma özelliği üzerinde çalışıyor. Bloom dil modelinden faydalanılarak geliştirilen özellik, kullanıcıların istedikleri şarkı türünü belirlemesine imkan tanıyacak. Bu sayede, ortaya çıkan şarkının istenilen modu yansıtma olasılığı artacak. Özelliği kötüye kullanan kullanıcılar olduğu takdirde platform kullanıcının özelliği kullanmasını engelleyecek. Henüz test aşamasında olan bu opsiyonun aylar sonra kullanıcılarla buluşacağı tahmin ediliyor.

Meta’dan sürpriz WhatsApp kararı!

Yaptığı güncellemelerle kendini geliştiren ve adından söz ettiren WhatsApp, yeni güncellemesini duyurdu. Bu özellik, WhatsApp’ın kanallar kısmına geliyor ve kanal sahiplerinin sesli mesaj göndermesine olanak tanıyor. Yenilik, popüler kanal sahiplerinin takipçileriyle etkileşim kurmasına fırsat tanıyacağı için oldukça keyifli ve faydalı olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanı sıra, kanal sahiplerinin takipçileri için anket oluşturabiliyor olması ise bir başka sürpriz olarak göze çarpıyor.

X, yeni bir özellik daha kazandı.

X, iOS sürümünde mevcut olan sesli ve görüntülü arama özelliğini Android kullanıcılarına getiriyor. Kullanıcıların uygulamayı kullanırken iletişim kurmasına kolaylık sağlayan özellik, Premium olmayan kullanıcılarına birtakım kısıtlamalar getiriyor. Premium kullanıcılar arama yapabilirken normal kullanıcıların sadece arama alabiliyor olması Android kullanıcıları için de geçerli olacak. Özellikten faydalanmak istenen kullanıcıların, ayarlar bölümünden sesli ve görüntülü arama özelliğini etkinleştirmeleri gerekecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 15 Ocak - 21 Ocak 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş