DİJİTAL GÜNDEM (15 MAYIS - 21 MAYIS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (15 MAYIS - 21 MAYIS 2023)
22 Mayıs 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (15 Mayıs - 21 Mayıs 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (15 Mayıs - 21 Mayıs 2023)

Mayıs ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram’dan Twitter rakibi uygulama geliyor!
  • YouTube’un acımasız reklam politikası: Video izlemek işkence olacak!
  • TikTok Google’a rakip oluyor!
  • WhatsApp’a “Sohbet Kilidi” özelliği geldi.
  • Twitter’ın yeni CEO’su: Linda Yaccarino

Instagram’dan Twitter rakibi uygulama geliyor!

Meta, bir süredir yazı odaklı Twitter benzeri bir Instagram platformu üzerinde çalışıyor. Bu yeni platform aslında Instagram’ın dönüştürülmüş hali olacak. Platformun henüz Instagram’dan farklı bir ismi bulunmuyor, ancak proje ismi olarak “P92” veya “Barcelona” adıyla anılıyor. Aslında tamamen Instagram’a bağlı olarak çalışması bekleniyor. Kullanıcıların mevcut Instagram hesaplarıyla entegre olacak ve ayrı bir hesaba gerek olmayacak bu platform Twitter’a rakip olacak.

YouTube’un acımasız reklam politikası: Video izlemek işkence olacak!

Dünyanın en büyük içerik platformlarından birisi olan YouTube, son zamanlarda içerik üreticileri için de büyük bir gelir kapısı haline geldi. Haliyle şirketin kazancı da artmış durumda. YouTube şimdi de kazancını katlamak için yeni bir reklam politikası uygulamaya başladı. YouTube Ads Marketing tarafından paylaşılan bir habere göre şirket, akıllı TV’ler üzerindeki reklam sürelerini ikiye katlıyor. Uygulanan bu caydırıcı politikalarla kullanıcılarına YouTube Premium abonesi olun mesajı veriyor.

TikTok Google’a rakip oluyor!

TikTok, iPhone kullanıcıları için arama widget özelliğini aktif hale getirdi ve bu özellik, Google'ın arama çubuğuyla benzer bir şekilde çalışarak TikTok içinde doğrudan arama yapmayı sağlıyor. Kullanıcılar artık uygulamayı açmadan veya menülerde gezinmeden doğrudan arama ekranına erişebiliyorlar.

ABD'deki 18-24 yaş aralığındaki kullanıcıların yaklaşık yüzde 40'ının öğle yemeği için TikTok'un arama motorunu tercih ettiğini ortaya koyulduğu Google tarafından yapılan bir araştırma, TikTok'un genç kullanıcılar arasında sadece bir eğlence platformundan daha fazlası olma arzusunun bir yansıması olduğunu gösteriyor. TikTok'un sonuçları göz önünde bulundurularak attığı bu adımla birlikte Google'a da rakip olma yolunda olduğu gözüküyor.

WhatsApp’a “Sohbet Kilidi” özelliği geldi.

WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, “Sohbet Kilidi” adlı yeni özelliğini duyurdu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram yayın kanalında WhatsApp’taki yeni kilitli sohbetlerin konuşmaları daha özel hale getireceğini belirterek, bunların parola korumalı bir klasörde gizli olacağını ve bildirimlerin, gönderen veya mesaj içeriğini göstermeyeceğini söyledi.

Belirli bir sohbette Sohbet Kilidi’ni seçerseniz, bu yazışma gelen kutunuzdan çıkacak ve bunun yerine yalnızca telefonunuzun şifresi veya parmak iziyle erişilebilen başka bir klasörde yer alacak. Bu kilitli sohbet için telefonunuza gelen herhangi bir bildirimde de gönderen ve mesaj gizli olacak.

Twitter’ın yeni CEO’su: Linda Yaccarino

Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Twitter CEO’luğunu bırakacağını, yeni CEO’nun 6 hafta içinde görevine başlayacağını açıklamıştı. Ve beklenen oldu. Twitter’ın CEO koltuğuna Linda Yaccarino oturacak.

Uzun süredir NBC Universal’da reklam biriminden sorumlu olan Yaccarino’nun şirketin ilk kadın patronu olacağını belirtelim.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 15 Mayıs - 21 Mayıs 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş