DİJİTAL GÜNDEM (14 AĞUSTOS - 20 AĞUSTOS 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (14 AĞUSTOS - 20 AĞUSTOS 2023)
21 Ağustos 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (14 Ağustos - 20 Ağustos 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (14 Ağustos - 20 Ağustos 2023)

Ağustos ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp’ta fotoğraf ve videolar için yeni özellik!
  • Instagram’a Hikayeler’i kıskandıracak bir yenilik geliyor!
  • Threads, Twitter’dan bir özelliği daha transfer etti.
  • Elon Musk, Twitter (X) için şimdi de kimlik bilgilerinizi istiyor!
  • Twitter (X) logosu tekrar değişti!

WhatsApp’ta fotoğraf ve videolar için yeni özellik!

WhatsApp’a gelen güncelleme ile kullanıcıların HD kalitesinde fotoğraf ve videolar göndermelerine olanak sağlayacak. Fotoğrafların sol alt köşesinde "HD" simgesi olacak ve kullanıcılar isteğe bağlı olarak bu seçeneği etkinleştirebilecekler. Video desteği de kısa vadede ekleniyor.

Instagram’a Hikayeler’i kıskandıracak bir yenilik geliyor!

Instagram, yeni bir özellik olan "video notlarını" test etmeye başlıyor. Bu özellikle kullanıcılar, profillerine 24 saat boyunca görülebilecek video notlar bırakabilecekler. Video notlar, kullanıcının profilinin üst kısmında görünecek ve Instagram'da doğrudan profil üzerinden herkese açık olarak kullanılabilecek.

Threads, Twitter’dan bir özelliği daha transfer etti.

Instagram CEO'su Adam Mosseri, Threads hesabı üzerinden yaptığı bir duyuruyla kullanıcıların artık profillerinde özel bir "Repostlar" sekmesine erişebileceklerini açıkladı. Bu güncelleme, Twitter'a benzer bir yaklaşımı benimseyerek, yeniden paylaşılan içerikleri kişinin orijinal paylaşımlarından ayırarak kullanıcıların orijinal içerikleri daha kolay bulmalarını amaçlıyor.

Elon Musk, Twitter (X) için şimdi de kimlik bilgilerinizi istiyor!

Twitter (X), Blue (X Premium) abonelerinden kimlik ve selfie fotoğrafları isteyen yeni bir doğrulama süreci başlattı. Bu karar, mavi tikleme sürecinden sonra alındı ve sahte hesapları önlemeyi amaçlıyor. Kullanıcıların, resmi kimliklerinin yanı sıra, uygulama üzerinden çekilen selfie'leri de göndermesi isteniyor. Kimlik doğrulama süreci 5 dakikayı aştığı takdirde fotoğrafların tekrar yüklenmesi gerekiyor.

Twitter (X) logosu tekrar değişti!

Elon Musk, Twitter'ı satın aldıktan sonra platformda bir dizi değişiklik yapmıştı. İlk olarak Twitter'ın adını ve klasik kuş logosunu “X” olarak değiştirdi. Şimdi logoyu da değiştirerek mermerimsi bir görünüm kazandırdı. Ayrıca, Twitter Blue'u "X Premium" olarak değiştirdi ve TweetDeck'i ücretsiz kullanıcılardan kaldırıp sadece X Premium kullanıcılarına sundu. Musk, platformda huzursuzluk yaratan değişikliklere tam gaz devam ediyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 14 Ağustos - 20 Ağustos 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş