Dijital Gündem (13 Mayıs - 19 Mayıs 2022)

Dijital Gündem (13 Mayıs - 19 Mayıs 2022)
20 Mayıs 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (13 Mayıs – 19 Mayıs 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (13 Mayıs – 19 Mayıs 2022) yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı birçok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (13 Mayıs – 19 Mayıs 2022)

Mayıs ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunlara “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Buna göre bu haftanın (13 Mayıs – 19 Mayıs 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, Hikaye Sayısını Kısıtlıyor!
  • Spotify, NFT Sergileme Özelliğini Test Ediyor!
  • YouTube, Shorts İçin Reklamları Test Ediyor!
  • Instagram’ın Abonelik Özelliği Artık Türkiye’de!
  • TikTok, Az Takipçili Hesaplar İçin Yeni Bir Gelir Modeli Oluşturdu!

Instagram, Hikaye Sayısını Kısıtlıyor!

Instagram, içerik üreticilerini üzecek bir güncellemeyle geliyor. Sosyal medya devi, hikaye kısıtlama fonksiyonu üzerinde çalışmaya başladı. Bu güncellemeyle birlikte üç adetten fazla hikaye paylaşan kullanıcıların paylaşımları, arka arkaya gösterilmeyecek. Hikayelerin tamamını izlemek isteyen kullanıcılar için tümünü göster seçeneği sunulacak.

Şu anda kullanıcılarının art arda 100 hikaye paylaşmasına izin veren Instagram, üç hikayeden sonra sunacağı “tümünü göster” butonu ile kullanıcıların dördüncü hikayelerinin izlenme sayısını düşürecek. Yeni güncelleme bazı kullanıcıları şimdiden sevindirse de içerik üreticilerini hayal kırıklığına uğratabilir.

Spotify, NFT Sergileme Özelliğini Test Ediyor!

Spotify, şarkılara ek olarak sanatçıların ürünlerini veya konser tarihlerini tanıtmak için de imkân sunuyor. Bazı teknoloji sitelerine göre Spotify, bu imkânlara ek olarak sanatçıların profillerinde NFT’lerini sergilemeye yarayacak bir özellik üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Spotify NFT Galerileri adındaki bu özellik, şu anda ABD’de bulunan bir grup Android kullanıcısıyla test sürecinde.

YouTube, Shorts İçin Reklamları Test Ediyor!

YouTube, TikTok’a benzeyen uygulaması YouTube Shorts için bir adım daha attı. Şirket temsilcilerinin yaptığı açıklamalara göre platform, Shorts için reklamları test etmeye başladı. Geçtiğimiz yıla göre dört kat artarak günde 30 milyar görüntülemeye ulaşan uygulama, para kazanma özelliğini kullanıcıların erişimine açmakta geç kalmama konusunda ısrarcı. Yapılan testlerde geri bildirimlerin ve sonuçların cesaret verici olduğu biliniyor.

Instagram’ın Abonelik Özelliği Artık Türkiye’de!

Instagram, Ocak ayında 0,99 dolardan 99,99 dolara kadar değişen ücretli abonelik sistemini ABD’li kullanıcılara açmıştı. Platform, içerik üreticilerine yeni bir gelir modeli yaratan bu özelliği geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye getirdi ve TL cinsinden fiyatlar açıklandı. App Store sayfasında “Uygulama İçi Satın Alımlar” bölümünde yer alan bilgilere göre, abonelik fiyatları 60,99 ve 84,99 TL arasında değişiyor. Kullanıcılar, bir hesaba abone olduklarında abonelik rozeti ve özel hikaye ve canlı yayın gibi ayrıcalıklara sahip olabilecekler.

TikTok, Az Takipçili Hesaplar İçin Yeni Bir Gelir Modeli Oluşturdu!

TikTok, kullanıcılarının gelir elde edebilecekleri bir reklam modeli geliştirdiğini açıkladı. On sekiz yaşın üstünde ve en az bin takipçisi olan kullanıcılar, yeni reklam modeli sayesinde markalar ile iş birliği yaparak gelir elde edebilecekler. TikTok’un Branded Mission adını verdiği bu model ile kullanıcıların ürettikleri içeriklerden reklam üretebilecek ve başlatılan kampanyalar ile kullanıcıların markalar için içerik üretmeleri teşvik edilecek.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 13 Mayıs – 19 Mayıs 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

 

Paylaş