DİJİTAL GÜNDEM (13 KASIM-19 KASIM 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (13 KASIM-19 KASIM 2023)
20 Kasım 2023

 

Kasım ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Threads’deki en büyük sorun ortadan kalkıyor!
  • X’te iş arama dönemi başladı!
  • Instagram’da yapay zeka çılgınlığı devam ediyor.
  • WhatsApp’ta sınırsız mesaj yedekleme dönemi bitiyor!
  • Instagram, “Yakın Arkadaşlar” özelliğini güncelledi!

Threads’deki en büyük sorun kalkıyor!

Meta’nın, X’in rakibi olarak piyasaya sürdüğü Threads uygulamasının, başlarda çok popüler olsa da zamanla kullanıcı kaybettiği biliniyor. Uygulamanın en büyük sorunu, kullanıcıların profilini silmek istediğinde Instagram hesabını da silmek zorunda olmasıydı. Threads, bu durumdan rahatsız kullanıcılara kulak vererek harekete geçti ve Instagram hesabından bağımsız “Hesap Silme” özelliğini getirdi. Threads bu noktada, kullanıcılarına ya hesaplarını tamamen silme ya da geçici olarak dondurma seçeneği sunuyor. Hesabın silinmesi durumunda ise kullanıcı verileri 30 gün kayboluyor.

X’te iş arama dönemi başladı!

X, son zamanlarda Linkedln’e rakip olmaya çalışmasıyla dikkat çekiyor. “Jobs” hizmetini ülke fark etmeksizin kullanıcılarına sunan X yoğun ilgi gördü. Büyük şirketler bu özelliği kullanarak personel aramaya başladılar bile! İş ilanlarına şu anda sadece web tarayıcısı üzerinden ulaşılabiliyor. Kullanıcılar, Android ve iOS erişiminin sağlanmasını dört gözle bekliyor.

Instagram’da yapay zeka çılgınlığı devam ediyor.

Instagram, yapay zeka destekli çıkartma özelliğini duyurdu. Artık galerinizden seçtiğiniz fotoğrafları çıkartma yapma imkan var. Çıkartma yapmak istediğiniz görseli seçtiğinizde, yapay zeka arka planı temizliyor ve bu çıkartmayı reels videolarınıza, gönderilerinize, story’lerinize ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca Meta, yapay zeka desteğiyle videolardan da çıkartma yapabilme opsiyonu için çalışmalara başladığını duyurdu.

WhatsApp’ta sınırsız mesaj yedekleme dönemi bitiyor!

WhatsApp, duyurduğu yeni özelliğiyle gündemdeki yerini alıyor. Karşımıza bu kez yedekleme odaklı güncellemesiyle karşımıza çıkıyor. WhatsApp Android ve iOS cihazlarında buluta yedekleme yapmasıyla biliniyordu. Google kısmındaki yedekleme Google hesabıyla verilen depolama alanında gerçekleşirken, iPhone güncellemeleri iCloud üzerinden oluyordu. Yedeklemeler iCloud tarafında kotadan düşerken Google tarafında ise kotadan düşmüyordu. WhatsApp ile Google arasındaki yeni anlaşmayla birlikte WhatsApp yedeklemeleri Google One (bulut) hesabında yer kaplayacak. Bu durum kullanıcıları biraz zorlayacak gibi duruyor.

Instagram “Yakın Arkadaşlar” özelliğini güncelledi!

Instagram’ın yeni özelliği en çok stalker’ları üzüyor. Bu özellikle artık sadece story’lerinizi değil, gönderilerinizi de yakın arkadaşlarla sınırlayabileceksiniz. Bu sayede gönderilerinizi bütün takipçileriniz değil, sadece belirlediğiniz kişiler görebilecek. Bu da kullanıcıların kendilerini daha özel hissetmelerini sağlayacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 13 Kasım-19 Kasım 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

Paylaş