DİJİTAL GÜNDEM (12 HAZİRAN - 18 HAZİRAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (12 HAZİRAN - 18 HAZİRAN 2023)
19 Haziran 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (12 Haziran - 18 Haziran 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (12 Haziran - 18 Haziran 2023)

Haziran ayının üçüncü haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram Notlar’a müzik ekleme ve çeviri özellikleri geldi.
  • Instagram’a yapay zekâ ile yorum yapma özelliği geliyor!
  • WhatsApp çoklu hesap dönemi başlıyor.
  • WhatsApp’tan Discord’a rakip olacak yeni özellik!
  • YouTube’dan para kazanmak artık daha kolay!
  • YouTube Music Tasarımı yenilendi!

Instagram Notlar’a müzik ekleme ve çeviri özellikleri geldi.

Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg, Instagram Kanalı'nda şahane bir haber verdi ve Instagram Notlar'ın yeni özelliklerini duyurdu. Artık Notlar daha eğlenceli ve renkli olacak! Daha önce sadece metin ve emoji eklenebiliyorken şimdi müzik ve çeviri desteği de geliyor! Artık bu bölümde 30 saniyelik şarkı kesitleri paylaşabileceğiz. Böylece duygularımızı daha iyi ifade edebileceğiz. Bir zamanlar MSN Messenger'da olduğu gibi durum mesajlarına müzik eklemek yeniden mümkün olacak. Ah o göndermeli şarkılar…

Bunun yanı sıra, Notlar kısmına artık çeviri özelliği de geliyor. Böylelikle notlarınızı başka dillere çevirebileceksiniz. Meta uygulama ailesinde çeviri özelliklerine alışkınız. Şimdi Instagram da bu özelliği sunacak. Süper bir haber daha!

Ayrıca, bir süredir Instagram'ın Twitter'a rakip olacağını söylemiştik. Yakında Threads adında yeni bir uygulama hayatımıza girecek gibi görünüyor. Farklı bir deneyim sunacak ve Instagram'ın metin tabanlı bir uygulama da olabileceğini gösterecek. Heyecanla bekliyoruz.

Instagram’a yapay zekâ ile yorum yapma özelliği geliyor!

Instagram, yapay zekâ ile tanışmaya hazırlanıyor! Artık yorumlar kısmında da yapay zekâ desteği olacak. İtalyan yazılım geliştiricisi Alessandro Paluzzi'nin paylaştığı ekran görüntüsüne göre, yorumlar kısmında bir yapay zekâ butonu olacak. Bu butona tıklayarak, yapay zekâ sizin adınıza bir yorum yazacak ve bu sizin için uygunsa onaylayıp gönderebileceksiniz. Ancak, sistemin yorumu nasıl ve neye göre oluşturduğu hâlâ bir sır! Belki de paylaşımın içeriğini analiz ederek en uygun bulduğu öneriyi yazacak. Heyecan verici olduğu kesin…

Bununla birlikte, Instagram aynı zamanda yapay zekâ destekli bir sohbet robotu üzerinde de çalışıyor. Bu robot, kullanıcıların sorularını cevaplayabilecek ve hatta tavsiyelerde bulunabilecek. Detaylar henüz net değil ama heyecanla bekliyoruz.

WhatsApp çoklu hesap dönemi başlıyor.

Artık WhatsApp kullanıcıları, tek bir telefonda birden fazla hesap kullanabilecekler. Bu özellik sayesinde hesaplar arasında kolaylıkla geçiş yapabileceğiz. WhatsApp'ın işletme sürümünde ortaya çıkan bu özellik, kullanıcıların farklı hesapları aynı uygulama üzerinden yönetmelerine olanak tanıyor. Bir iş hesabıyla birlikte kişisel hesabımızı da tek bir telefonda kullanabileceğiz. Bu da gizlilik ve bildirimleri daha verimli bir şekilde yönetmemizi sağlayacak. Artık paralel uygulamalarla uğraşmadan, farklı hesaplar arasında geçiş yapmak çok daha kolay olacak.

WhatsApp’tan Discord’a rakip olacak yeni özellik!

WhatsApp, görüntülü aramalara ekran paylaşımı özelliği getiriyor! Bu özellik sayesinde, görüntülü arama sırasında masaüstü ekranınızı diğer kişilerle paylaşabileceksiniz. Ayrıca kullanıcılar, detaylı ayarlar yaparak ekran paylaşımını istedikleri zaman durdurabilecekler.

Bunun yanı sıra, WhatsApp'ın kanal özelliği de dikkat çekiyor. Kullanıcılar, "Güncellemeler" adlı ayrı bir sekmede takip ettikleri kanalların paylaştığı içeriklere erişebilecekler. Şirket, gizliliğin önemli olduğunu vurgulayarak, kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunacağını ve kanal yöneticilerinin de bu bilgilere erişemeyeceğini belirtiyor. Kanalların geçmişi ise sunucularda sadece 30 gün boyunca saklanacak.

YouTube’dan para kazanmak artık daha kolay!

YouTube, içerik oluşturucular için para kazanma gereksinimlerini düşürerek müjdeli bir haber verdi. Artık 2023 itibarıyla YouTube İş Ortağı Programı aracılığıyla daha az abone, izlenme saatleri ve video sayısıyla para kazanmak mümkün olacak. Normal videolar için gereksinimler 500 abone, 90 günde 3 geçerli içerik yükleme ve geçen yıl içinde 3.000 izlenme saati olarak belirlendi. Shorts içerikleri için ise son 90 günde 3 milyon Shorts görüntülemesi gerekiyor. Bu yeni gereksinimler, içerik oluşturuculara daha erken aşamalarda videolarından gelir elde etme fırsatı sunuyor. YouTube; ilk olarak ABD, İngiltere, Kanada, Tayvan ve Güney Kore'de geçerli olacak olan bu politikayı ilerleyen dönemde diğer ülkelere de yaymayı planlıyor.

YouTube Music Tasarımı yenilendi!

YouTube Music, daha iyi bir deneyim sunmak için web tasarımını güncelledi. Yeni tasarımda, Anasayfa, Keşfet ve Kitaplık bölümleri yeni bir kenar çubuğuna taşındı ve üst sekme navigasyonu yerine arama çubuğu kullanılmaya başlandı. Ayrıca yeni tasarımda herhangi bir yerden yeni bir liste oluşturmanızı sağlayan bir düğme bulunuyor. Tasarım, YouTube Music'in web sitesinin normal YouTube web sürümüne benzer bir görünümde olmasını sağlıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 12 Haziran - 18 Haziran 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

 

Paylaş