DİJİTAL GÜNDEM (11 EYLÜL - 17 EYLÜL 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (11 EYLÜL - 17 EYLÜL 2023)
18 Eylül 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (11 Eylül - 17 Eylül 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (11 Eylül - 17 Eylül 2023)

Eylül ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • YouTube’dan yeni özellik!
  • Threads’e gönderiler arasında arama yapma özelliği geldi.
  • Meta, Threads’te bazı kelimelerle arama yapılmasını engelliyor.
  • X Premium abonelerine, beğenilerini gizleyebilme özelliği sunuldu.
  • Emoji kombinasyonu özelliği Emoji Kitchen, Google Arama'ya geldi.

YouTube’dan yeni özellik!

YouTube, "Abone Ol" butonunu parlatıcı bir özellikle güncelledi. İçerik üreticileri, izleyicilerden abone olmalarını istediklerinde bu dikkat çekici butonu kullanabiliyorlar. Bu, abone sayısını artırmanın yanı sıra keşfetme şansını ve reklam anlaşmalarını olumlu etkiliyor. Abone olmayan izleyicilerin sayısını azaltmaya da yardımcı oluyor. Bu özellik, içerik üreticilerinin çağrılarını daha etkili hale getiriyor ancak her zaman işe yaramayabilir.

Threads’e gönderiler arasında arama yapma özelliği geldi.

Meta'nın Threads uygulaması, ABD'nin yanı sıra birçok ülkede, gönderiler arasında anahtar kelimeye göre arama yapma özelliğini ekledi. Threads, önce Avustralya ve Yeni Zelanda'da test edildi; şimdi ise İngilizce ve İspanyolca konuşulan ülkelerde kullanılabiliyor. Bu özellik, platformdaki gönderiler arasında belirli kelimeleri bulmanıza olanak tanıyor. Meta, Threads'e yeni özellikler eklemeye devam ederek uygulamanın popülerliğini artırmayı hedefliyor.

Meta, Threads’te bazı kelimelerle arama yapılmasını engelliyor.

Threads uygulamasının anahtar kelime arama özelliği, "aşılar" ve "covid" gibi hassas kelimeleri engelliyor. Meta, bunu geçici bir önlem olarak kabul ediyor ve arama sonuçlarını etkilemiyor. Threads'in hızlı geliştirildiği ve bazı eksikliklerinin olduğu anlaşılıyor. Meta, içerik denetimi planları hakkında detay vermedi.

X Premium abonelerine, beğenilerini gizleyebilme özelliği sunuldu.

X, X Premium abonelerine beğeni sekmesini gizleme özelliği sunuyor. Bu özellik, Premium kullanıcıların profillerinde beğeni sekmesini kaldırıyor. Ancak X Premium aboneliği sona erdiğinde bunların ne olacağı belirsiz.

Emoji kombinasyonu özelliği Emoji Kitchen, Google Arama'ya geldi.

Google, Emoji Kitchen ile emoji birleştirme özelliğini Google Arama'ya getirdi. "Emoji kitchen" yazarak yeni emojiler oluşturabilirsiniz. Örneğin, ağlayan yüz ve kedi emojisi birleşerek ağlayan bir kedi emoji oluşturmanıza izin verir. Emoji Kitchen, mobil tarayıcılarda ve Google uygulamasında çalışır ve bu da iPhone kullanıcılarının bu özelliğe erişebileceği anlamına gelir. Emoji Kitchen, Android'deki Gboard uygulamasında zaten bulunuyordu. Web sürümünde henüz sınırlı kombinasyonlar bulunsa da ilerleyen zamanlarda daha fazla seçenek sunulabilir.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 11 Eylül - 17 Eylül 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş