DİJİTAL GÜNDEM (10 TEMMUZ - 16 TEMMUZ 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (10 TEMMUZ - 16 TEMMUZ 2023)
17 Temmuz 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (10 Temmuz - 16 Temmuz 2023) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (10 Temmuz - 16 Temmuz 2023)

Temmuz ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram, Threads için VPN ile girişleri yasakladı!
  • Elon Musk, kendi yapay zekâ şirketi xAI'ı tanıttı.
  • Twitter, rakibi Threads uygulamasını arama sonuçlarından engelledi.
  • Twitter, Blue abonelerine özel beğeni gizleme özelliğini getiriyor.

Instagram, Threads için VPN ile girişleri yasakladı!

Threads, halen Avrupa ülkelerinde kullanılamıyor. Gizlilik sorunları nedeniyle birçok AB vatandaşının erişimine kapalı olan Threads’e bugüne kadar kullanıcılar VPN yoluyla bağlanmayı başarıyorlardı. Ancak gelen açıklamada, 100 milyonu aşan abone sayısıyla fırtınalar estiren Threads’e Avrupa ülkelerinde VPN ile girişlerin bizzat Meta tarafından engellendiği ifade edildi.

Elon Musk, kendi yapay zekâ şirketi xAI'ı tanıttı

xAI'ın web sitesine girdiğimizde, "xAI'ın amacı, evrenin gerçek doğasını anlamak" açıklaması bizi karşılıyor. Şirketin, OpenAI, Google ve Anthropic gibi şirketlerle rekabet etmesi bekleniyor.

Yapay zekâ teknolojilerine olan talep son dönemde hızla artarken, Twitter’ın sahibi Elon Musk'ın bu alana da el atmayacağını düşünmek büyük bir iyimserlik olurdu. Nisan ayında Musk'ın xAI adlı bir şirketi kurma girişimi olduğu kulislerde konuşulmaya başlanmıştı. Şirketin sekreteri olarak da aile ofisinin yöneticisi Jared Birchall’ı tercih edeceği söyleniyordu.

xAI'a dair herhangi bir resmi paylaşım yapılmayan birkaç ayın ardından, Elon Musk kendi yapay zeka şirketi xAI'ı resmen duyurdu. Yeni kurulan şirkette çalışan bireyler için @xAI tanıtıcısı ve bağlı kuruluş rozetleriyle bir Twitter hesabı da açıldı. Musk daha sonra kendi kişisel Twitter profilinin biyografisini @xAI tanıtıcısı olarak değiştirerek katılımını doğrulamış oldu.

Twitter, rakibi Threads uygulamasını arama sonuçlarından engelledi.

Twitter tarafından Threads’a yeni bir kısıtlama getirildiği ortaya çıktı. Bugün edinilen haberlere göre Twitter, arama sonuçlarında Threads bağlantılarını engelledi. Söz konusu bilgiler, Twitter’da “url.threads.net” araması yapanların karşısına hiçbir sonuç çıkmadığını ifade ediyor. Elon Musk’ın yalnızca sözlü saldırılarla kalmayıp somut adımlarla da rakibinin önüne taş koyması, ilerleyen dönemlerde kopması muhtemel fırtınaların habercisi gibi görünüyor.

Twitter, Blue abonelerine özel beğeni gizleme özelliğini getiriyor

Elon Musk’ın direksiyona geçtiği ilk günden bu yana birbirinden ilginç yeniliklere ev sahipliği yapan Twitter, bugün Blue abonelerine sunacağı yeni bir özellikle gündeme geldi. Bir Twitter kullanıcısının deneyimlediği özelliğe göre Blue kullanıcıları, aboneliklerini veya beğenilerini diğer kullanıcılara gizleyebilecekler. Getirdiği yeniliklerin büyük çoğunluğu ücretli abonelik sistemi Blue’yi özendirmek üzerine olan ve standart kullanıcıları mecradan günden güne uzaklaşmasına yol açan Musk’ın bir sonraki hamlesi merakla bekleniyor.

 

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 10 Temmuz - 16 Temmuz 2023 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş