DİJİTAL GÜNDEM (10 NİSAN - 16 NİSAN 2023)

DİJİTAL GÜNDEM (10 NİSAN - 16 NİSAN 2023)
17 Nisan 2023

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (10 Nisan - 16 Nisan 2023) hem global hem de Türkiye gündeminde öne çıkan dijital dünya ve teknoloji odaklı haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (10 Nisan - 16 Nisan 2023)

Nisan ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • ChatGPT kendi dilini geliştiriyor!
  • Meta, NFT desteğini bırakıyor.
  • Twitter kullanıcıları artık destan yazabilecek!
  • Twitter’ın ismi değişiyor!
  • Twitter Blue ile para kazanma dönemi başlıyor!
  • Spotify umduğunu bulamadı: O uygulamanın fişini çekti!
  • Discord, yıllardır beklenen özelliğe nihayet kavuştu!

ChatGPT kendi dilini geliştiriyor!

Depolama, genel anlamda teknoloji dünyasının önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Enerji alanında olduğu gibi, bilgisayar dünyasında da depolamanın önemi oldukça yüksek. Bu durum, son dönemde oldukça popüler olan yapay zeka sohbet robotu ChatGPT için de geçerli. Ancak popüler yapay zeka platformu, bu sorunu çözmek için bir sıkıştırma tekniğine başvuruyor. Özetle, sıkıştırılmış bir metin biçimi sayesinde ChatGPT depolama alanından tasarruf ederken, sonrasında ise bu metinleri genişleterek kullanıcıların konuşmalara kaldıkları yerden devam etmesine olanak sağlıyor.

Meta, NFT desteğini bırakıyor.

Geçtiğimiz günlerde NFT desteğinde kesinti uygulayan Meta, şimdi de bu desteğe tamamen son verme kararı aldı. Facebook ve Instagram’ı NFT ile uyumlu hale getiren şirket, bu uygulamadan vazgeçiyor. Meta, 11 Nisan’dan itibaren NFT’lere yönelik desteğinin sona ereceğini açıkladı.

Twitter kullanıcıları artık destan yazabilecek!

Twitter, “Blue” aboneliği ile birlikte kullanıcılarına birçok farklı avantaj sunuyor. Şimdi de Blue abonelerine özel, karakter sınırı 10 bine çıkarıldı. 10 bin karaktere kadar tweet atabilecek olan aboneler, paylaşımlarında kalın ve italik metin biçimlendirme desteğine de sahip olacaklar.

Twitter’ın ismi değişiyor!

Son yılların sansasyonel platformu Twitter, son derece çalkantılı bir sürecin ardından ilginç politikalarla yoluna devam ediyor. Şirket, Elon Musk’ın direksiyona geçmesinin ardından birçok önemli değişiklik yaşadı. Bunlardan sonuncusu ise şirket ismi oldu. Twitter’ın çatı şirketi olan Twitter Inc. yerini Musk’ın X Corp. şirketine bıraktı.

Twitter Blue ile para kazanma dönemi başlıyor!

Twitter Write hesabından yapılan son açıklamaya göre, Twitter’dan gelir elde etme dönemi başlıyor. Twitter Blue üyeleri yeni abone kazandıkça, abonelik ücretlerinin bir kısmı kendi hesaplarına yatacak.

Konuyla ilgili açıklamasında Twitter Write, “Yeni özelliklere erişmek için Twitter Blue’ya kaydolun ve doğrudan gelir elde etmek için hesabınızdaki Abonelikler’i etkinleştirin. Uygulamak için ayarlarda Para Kazanma’ya dokunun” diyerek kullanıcıları bilgilendirdi.

Spotify umduğunu bulamadı: O uygulamanın fişini çekti!

Geçtiğimiz yılın yaz aylarında müzikseverlerin beğenisini kazanan Heardle, kısa sürede önemli bir oyuncu kitlesi toplamayı başardı. Ancak görünüşe göre bu popülerlik çok fazla sürmedi. Şarkıların kısa kliplerini dinleyerek adını tahmin etme fırsatı sunan Heardle, 5 Mayıs’ta kapanacak.

Discord, yıllardır beklenen özelliğe nihayet kavuştu!

Anlık mesajlaşma uygulaması Discord, son yıllarda popülerliğini hızla artırdı. Sunduğu özellikler sayesinde, başta oyuncular (gamer) olmak üzere pek çok kesimden kullanıcıya hitap eden uygulama, her geçen gün daha da gelişiyor. Son olarak Discord’un mobil uygulaması, yıllardır beklenen Sesli Mesajlar özelliğine nihayet kavuştu.

Discord mobil uygulamasına gelen Sesli Mesajlar özelliği, şimdilik yalnızca özel mesajlarda, gruplarda ve 200’den az üyesi olan sunucularda kullanılabilecek. Ayrıca, Discord’a erişebilen herhangi bir cihazdan bu mesajları dinleyebilmek mümkün. Ancak sesli mesaj gönderimi yalnız mobil uygulama üzerinden yapılabiliyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de, 10 Nisan - 16 Nisan 2023 tarihleri arasında göze çarpan dijital dünya ve teknoloji odaklı haberlere yer verdik.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”, YouTube ve Spotify’da aylık olarak karşınıza çıkıyor!

Paylaş