Dijital Gündem (1 Temmuz - 7 Temmuz 2022)

Dijital Gündem (1 Temmuz -  7 Temmuz 2022)
08 Temmuz 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (1 Temmuz – 7 Temmuz 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (1 Temmuz – 7 Temmuz 2022)

Temmuz ayının ilk haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Twitter’a Co-Tweet özelliği geliyor
  • TikTok yeni bir mağaza sekmesi üzerinde çalışıyor
  • Twitter sahte hesaplar için adım atmaya başladı
  • Meta’nın yapay zekası dil bariyerini yıkıyor

Twitter'a Co-Tweet özelliği geliyor

Twitter, Instagram’ın “Collabs” özelliğine benzer bir özelliği kullanıma açmaya hazırlanıyor. İki hesabın ortaklaşa gönderi paylaşmasını sağlayan Co-Tweet özelliği sayesinde, iki farklı kullanıcı tek bir tweetin yazarı olarak gözükebilecek. Özelliğin test edilmeye başlanmasıyla, birçok Twitter kullanıcısı ortak tweet paylaşmaya başladı. Paylaşılan Co-Tweet'ler her ne kadar iki kişinin profil resmi ve ismini gösterse de tweetlere verilen yanıtlar, doğrudan tweetin asıl yazarına yönlendiriliyor.

TikTok yeni bir mağaza sekmesi üzerinde çalışıyor

TikTok yeni bir mağaza sekmesi üzerinde çalıştığını açıkladı. "Sizin İçin" ve "Takip" sekmesinin yanında yer alan TikTok Shop sekmesi altında giyim, elektronik ürünler ve yiyecek dahil olmak üzere farklı kategoriler yer alıyor. Özelliğin şu an test aşamasında olduğu; Endonezya, Vietnam, Singapur ve Birleşik Krallık başta olmak üzere, 7 bölgede satış yapıldığı biliniyor.

Twitter sahte hesaplar için adım atmaya başladı

Elon Musk, Twitter’daki bot ve spam hesaplar hakkındaki belirsizlik yüzünden satın almayı bir süre bekleteceğini söylemişti. Twitter, Elon Musk’ın ısrarlı talepleri üzerine sahte hesaplar için adım atmaya başladı. Platformun Musk ile anlaşma yolunda günlük 1 milyon takipçi sildiği gelen bilgiler arasında... Twitter CEO’su ileride oluşturulacak sahte ve bot hesapları önlemek adına, gerçek kullanıcılara onay işareti verilmesini önermişti. Kişilerin kimlik bilgilerinin Twitter’a yüklenmesini gerektiren bu öneri, güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor.

Meta’nın yapay zekâsı dil bariyerini yıkıyor

Meta, uzun zamandır üzerinde çalıştığı “Geride Dil Kalmadı” (No Language Left Behind) projesini yapay zeka desteğiyle birleştiriyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, yapay zeka araştırmacılarıyla yaptıkları iş birliğiyle NLLB projesinin 200 dil arasında çeviri yapmasına olanak tanıyan yapay zeka modelinin Meta uygulamalarıyla entegre edildiğini açıkladı. Bu sayede Instagram ve Facebook toplamda 200 dil desteğine kavuşacak.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 1 Temmuz – 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

Paylaş