Dijital Gündem (1 Nisan - 7 Nisan 2022)

Dijital Gündem (1 Nisan - 7 Nisan 2022)
08 Nisan 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (1 Nisan – 7 Nisan 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital ve teknoloji odaklı öne çıkan haberler yer aldı.

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de bu hafta (1 Nisan – 7 Nisan 2022) her hafta olduğu gibi yine gündemdeki teknoloji ve dijital odaklı pek çok önemli habere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem (1 Nisan – 7 Nisan 2022)

Nisan ayının birinci haftasının sonuna geldiğimiz bu günlerde sosyal ağlar, dijital mecralar ve teknolojik gelişmeler özelinde birçok gelişmeyi “Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de derledik. Buna göre haftanın (1 Nisan – 7 Nisan 2022) öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı;

  • Facebook Reels’ta Sevindiren Yenilik!
  • Google Türkiye Twitter’da
  • Elon Musk Twitter’dan Hisse Aldı
  • Reddit Place’te Zafer Bizim!
  • WhatsApp’tan İletişimi Kolaylaştıracak Yeni Özellik
  • YouTube ve Snapchat’ten İş Birliği!

Facebook Reels’ta Sevindiren Yenilik!

Bir süredir Instagram’dan aşina olduğumuz Reels özelliği, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Facebook’ta da varlık göstermeye başladı. Kullanıcılar bir süredir Facebook üzerinden de Reels kullanabiliyor. Şimdiyse bu özelliğe getirilen bir yenilikle Facebook Reels daha efektif hale geldi. Kullanıcıların yeni ve daha orijinal içerikler üretmesini sağlamayı amaçlayan Meta, Facebook Reels’a gelen yeni özellikle üçüncü taraf uygulamalar üzerinden doğrudan Reels içerikleri paylaşılmasına olanak sağlayacak. “Sharing to Reels” adı verilen bu özellik sayesinde diğer uygulamalar üzerinden hazırlanan içerikler Facebook Reels’ta paylaşılabilecek. Facebook’un, bu güncellemeyle aslında TikTok’a geçiş yapan genç kullanıcıları engellemeye çalıştığı düşünülüyor.

Google Türkiye Twitter’da

Google Türkiye Twitter’da hesap açarak, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarıyla bu haftadan itibaren Twitter üzerinden de iletişim kurmaya başladı. “Selam Twitter insanları, ne arıyoruz? #AramayaDevam” açıklamasıyla ilk paylaşımını gerçekleştiren Google Türkiye’ye yanıtlar ise gecikmedi! Dakikalar içerisinde Twitter kullanıcılarının ilgi odağı olan hesap, aynı zamanda gerçek zamanlı pazarlama için de güzel bir fırsat sundu. Hesabın önümüzdeki günlerde büyük bir takipçi kitlesine hitap edeceği düşünülüyor.

Elon Musk Twitter’dan Hisse Aldı

Twitter’da yaptığı paylaşımlarla sık sık gündeme gelen Elon Musk, platformun hisse ortağı oldu. Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Elon Musk’ın Twitter Inc’den %9,2’lik pasif hisse aldığını öğrenildi. Bu arada Musk’ın 73.486.938 ortak hisseye sahip olduğu açıklamasından sonra, Twitter hisselerinde fark edilir bir artış yaşandı.

Reddit Place’te Zafer Bizim!

5 yıl önce sosyal bir deney olarak ortaya çıkan ve geçtiğimiz günlerde yenisi düzenlenen Reddit Place, dün akşam sona erdi. Son zamanların en heyecanlı sanal etkinliği olarak bahsedilen etkinliğe Türkler damga vurdu. Boş bir tuval üzerine pikseller bırakılarak yapılan çizimlerle kimi zaman eğlenceli, kimi zaman gerilim dolu anlar yaşandı. Etkinliğin bahse değer noktası, her kullanıcının 5 dakikada yalnızda 1 piksel kullanma hakkının olmasıydı. Kullanıcıların gruplar halinde hareket edip ortaya çıkardığı eserler, görselin tamamını oluşturdu. Türk Reddit kullanıcılarının kolektif olarak büyük emeklerle hazırladığı eserlerin silinmeye çalışmasıyla ise etkinlik bir anda “online savaş” alanına döndü. Reddit, etkinlik sonunda tuvali beyaz piksellerle kaplayıp eserin tamamen kaybolmasına sebep olsa da, eserin beyazlara bürünmeden önceki halinin NFT olarak satışa sunulması bekleniyor.

WhatsApp’tan İletişimi Kolaylaştıracak Yeni Özellik

WhatsApp, bilinmeyen numaralarla iletişimi kolaylaştıracak yeni bir özelliği test etmeye başladı. Android için WhatsApp’ın beta sürümünde bulunan bu özellik, telefon rehberinde kayıtlı olmayan bir kişiyle numarayı kaydetmeden sohbet başlatmaya olanak sağlıyor. Kullanıcılar, sohbet balonundaki kaydedilmemiş numaraya tıkladıktan sonra karşılarına bağlam menüsünde çıkacak olan “Bir konuşma başlat” seçeneği sayesinde numarayı kaydetmeden sohbet penceresine ulaşabilecekler. Yeni özelliğin tüm kullanıcıların erişimine ne zaman açılacağı henüz bilinmese de, mağaza temsilcileri ve kuryelerle anlık ve kısa süreli iletişim için faydalı olacağı düşünülüyor.

YouTube ve Snapchat’ten İş Birliği!

Geçtiğimiz yıllarda gönderilere tweet ekleme özelliğini sunan sosyal medya platformu Snapchat, bu özelliği daha da geliştirerek gönderilere YouTube’dan video ekleme özelliğini de ekledi. YouTube ile yapılan iş birliğiyle beraber kullanıcılar, YouTube videolarını paylaşırken altta yer alan Snapchat simgesine dokunarak bağlantıyı doğrudan hikayelerine ekleyebilecekler. Bu özellik, mesajlarda link göndermek yerine YouTube’dan doğrudan paylaşım yapmanın da önünü açıyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem”de 1 Nisan – 7 Nisan 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık. Sonraki hafta yine dijital dünyaya dair gelişmeleri hazırlayıp aktarıyor olacağız. Bu arada, Ahtapot Sosyal Medya İle Dijital Gündem aynı zamanda YouTube ve Spotify başta olmak üzere tüm video ve müzik platformlarında eş zamanlı olarak yayınlanıyor!

Dijital Gündem’i YouTube’da izlemek için buraya tıklayın.

Dijital Gündem’i Spotify’da dinlemek için buraya tıklayın.

Paylaş