DİJİTAL GÜNDEM ( 11 MART - 17 MART 2024)

DİJİTAL GÜNDEM ( 11 MART - 17 MART 2024)
18 Mart 2024

 

Mart ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • WhatsApp yeni özelliğini test ediyor.
  • Linkedln, oyun sektörüne giriyor!
  • Spotify, YouTube’a rakip mi oluyor?
  • Instagram, TikTok yasağını fırsat bildi.
  • WhatsApp’ta, sabitlenmiş sohbetlerin sınırı yakında artabilir!

WhatsApp yeni özelliğini test ediyor.

WhatsApp, kullanıcı deneyimini artırmak ve kullanıcı gizliliğini korumak adına yaptığı geliştirmelere bir yenisini daha ekliyor. Bu haber stalker kitlesini üzecek olsa da artık WhatsApp’ta profil fotoğraflarının ekran görüntüsü alınamayacak. Kişi, herhangi birinin profil fotoğrafını ekran görüntüsü almak istediğinde, WhatsApp tarafından “Ekran görüntüsü alınamıyor” şeklinde bir uyarı ile karşılaşacak. Şu anda bu özelliğin test aşamasında olduğu biliniyor.

Linkedln, oyun sektörüne giriyor!

Kariyer hayatlarına yön vermek isteyen kişilerin sıklıkla kullandığı Linkedln, kullanıcıların sitede daha fazla zaman geçirmesini hedefliyor. Bu nedenle, daha önce bu platformda hiç görmediğimiz bir yenilik getirerek kullanıcılarına oyun deneyimi sunmak için çalışıyor. Wordle gibi kullanıcıyı çeken oyunlardan yola çıkarak Queens, Inference ve Crossclimb adında oyunları kullanıcılarıyla buluşturacağını duyurdu.

Spotify, YouTube’a rakip mi oluyor?

Milyonlarca kişi tarafından severek kullanılan bir müzik uygulaması olan Spotify, getirdiği yeniliklerle kullanıcı memnuniyetini artırmaya devam ediyor. Güncellemeleriyle son dönemde gündemden düşmeyen Spotify, sesli kitap özelliğinin ardından şimdi de şarkı kliplerini gösteren bir özelliğin geldiğini duyurdu. Ancak bu özelliğin şimdilik yalnızca İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, İsveç, Brezilya, Kolombiya, Filipinler, Endonezya ve Kenya ülkelerinde geçerli olması Türk sanatçıları hayal kırıklığına uğratıyor ve Türkiye’de ne zaman aktif hale geleceği ise büyük bir merak konusu.

Instagram, TikTok yasağını fırsat bildi.

Instagram, kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören Reels içeriklerini geliştiriyor. Spin özelliği ile birlikte kullanıcıların istedikleri bir reels videosu üzerinden değişiklik yapmasına olanak tanınıyor. Özellikle trend olan videoların kullanıcılar tarafından metninin ve sesinin değiştirilebilir olması, videoların daha fazla kişiye erişmesini ve popülerliğinin artmasını sağlayacak.

WhatsApp’ta, sabitlenmiş sohbetlerin sınırı yakında artabilir!

WhatsApp, yapacağı güncelleme ile birlikte sabitlenmiş sohbetlerin sınırını artıracağını duyurdu. 2017 senesinde geliştirilen sohbetleri sabitleme özelliği üç ile sınırlıydı. Uygulamanın beta sürümünde kullanıcılarına beş taneye kadar sabitleme hakkı veren WhatsApp, daha fazla sabitleme hakkı tanımak için çalışmalarını sürdürüyor.

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 11 Mart - 17 Mart 2024 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

 

 

 

Paylaş