DİJİTAL DÜNYADA BÜYÜMEK İÇİN 3 ADIM!

DİJİTAL DÜNYADA BÜYÜMEK İÇİN 3 ADIM!
17 Ocak 2022

 

Dijitalleşme, çağımızın belki de en önemli olayı olarak görülüyor. Bu kavramın birden fazla yönü olsa da bu yazımız “dijitalde büyüme” odaklı olacak.

Dijital dönüşümün büyük-küçük demeden bütün insanları ve işletmeleri çevrelediği bir zamanda yaşıyoruz. Her ne kadar dijital dönüşüm kavramı genel olarak büyük şirketlere yakıştırılsa da, müşteri davranışlarının değişmeye başladığı her noktanın önemi büyük. Küçük ölçekli işletmeler/şirketler de bu açıdan çok önemli bir şansa sahip. Bunun en büyük örneğini yakın zamanda hayatımıza giren COVID-19 pandemisinde yaşadık. Tüketici davranışları bu dönemde direkt olarak dijital kanalları kullanmaya yoğunlaştı ve tüketici davranışları büyük ölçüde değişti.

Peki, bu büyümenin bir parçası olmak için izlememiz gereken çizgiler nelerdir?

 

ÖNE ÇIK! İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİR!

1. Adım: İlişkileri geliştirmek!

Hayatta da başarılı olmanın sırlarından biri insanlarla olan ilişkimizi geliştirmek değil mi? Karşımızdaki kişi bizim kim olduğumuzu ya da ne istediğimizi bilmiyor olabilir. Bizim görevimiz ise ona karşı kendimizi ve düşüncelerimizi net bir şekilde açıklamaktır. Aynı şekilde büyük bir dünya olan dijitalde de izlememiz gereken birinci çizgimiz bu: Markamızı net bir şekilde açıklamak ve müşteri ilişkilerimizi geliştirmek. Detaylı bir web sitesi, özenli sosyal medya hesapları oluşturmak bu konuda en büyük yardımcılarımız.

2. Adım: Reklam!

Özellikle markamızı net bir şekilde açıkladıktan sonra arama ağında ön plana çıkabilmek ve yeni potansiyelli müşteriler kazanabilmek için reklamımızı yapmaya yoğunlaşabiliriz. Bu sayede, bizi daha önce duymamış yeni müşteriler, bizim sunduklarımıza benzeyen ürün ve hizmetleri ararken bize ulaşabilir. Hem bu şekilde iletişimimizi kuvvetlendirebilir hem de yeni iş birlikleri yapabiliriz.

3. Adım: Samimiyet!

Son yıllarda tüketicilerin dikkatini çeken en büyük olgulardan biri de samimiyet. Her gün sayamadığımız kadar çok reklama maruz kalan tüketicinin gözünde, doğru duyguyu reklam kokmadan, samimi bir dille anlatan markalar kazanıyor. Böylelikle samimi bir şekilde insani değerleri de ön plana çıkaran markalar çok daha geniş hedef kitlelerin radarına girebiliyor.

 

Siz de markanızın hızla bütümesi, dijital stratejisinin belirlenmesi, sosyal medya içerik ve reklam yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi gibi dijital mecralardaki tüm ihtiyaçları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak, profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimizle her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Kemal Berk Bağırlar

Paylaş