Catvertising: Dijital Pazarlama Stratejilerinde Kedi Etkisi

Catvertising: Dijital Pazarlama Stratejilerinde Kedi Etkisi
23 Kasım 2023

 

Merhaba Sevgili Okuyucular!

Adından da anlaşıldığı üzere “Cat” ve “Advertising” kelimelerinin birleşmesinden oluşan “Catvertising”, günümüzde birçok markanın ürün veya hizmetlerini tanıtmak için faydalandığı basit ama etkili görünen bir yönteme dönüştü. Hadi gelin, neymiş bu Catvertising yakından bakalım.

Markaların reklam kampanyalarında, internetin popüler kedi görsellerini, videolarını ya da bizzat gerçek kedileri oyuna dahil ederek hedef kitlelerinin dikkatini çok daha hızlı çekmeyi amaçladıkları kreatif bir pazarlama yöntemidir. Konuya biraz daha genişlik kazandırmak gerekirse, kedilerin internet dünyasındaki dominasyonu aslında 1990’lu yıllara dayanıyor. Komik kedi videolarının izlenme oranlarının şaşırtıcı artışıyla insanlar bu tarz içerikler üretmeye yöneldiler. İzlendiğini görmek üretmeyi teşvik ederken, mütemadiyen rastlanan bir içerik türüne dönüşmesi de durdurulamaz bir izleme dürtüsünü beraberinde getirerek arzın talebi, talebin de arzı beslediği bir döngü yarattı.

2006 yılına gelindiğinde kedi sahipleri evcil hayvanlarının eğlenceli videolarını paylaşarak para kazanmaya, herkes tarafından ilgi gören viral video içerikler ortaya çıkarmaya başladılar. Bu tarz içeriklere olan talebin gün geçtikçe artmasıyla kedilere olan yoğun ilgi 2015 yılına kadar devam etmiş, hatta YouTube’da ‘En Popüler Kategori’ başlığına adını yazdıracak kadar öne çıkmıştır. Günümüze kadar olan süreçte ise hemen hemen her sosyal medya mecrasında rastlanan bu tarz içerikler, gücünü kaybetmek şöyle dursun; çeşitlenerek artmaya devam ediyor.

İnsanların, kedilerin eğlenceli doğasına olan olumlu yaklaşımı markaların da kimi zaman dijital pazarlama stratejilerine farklı bir yön vermelerine yol açıyor. Hedef kitlelerine samimi, doğal ve komik içerikler sunmak üzere yeni stratejiler üzerine eğilmeye başladılar. En önemlisi ise markanın hedef kitlesiyle kurduğu duygusal bağ sayesinde, içeriklerin izlenme ve paylaşılma oranlarında gözle görülür bir artış olmasıdır. Bu sayede markalar organik takipçi kazanma yolunda hızla ilerlemekte ve geniş kitlelere ulaşabilmektedirler.

Bir örnek vermek gerekirse; “Cravendale Milk” firması Catvertising’i başarılı bir şekilde kullanan markalar arasında yer almaktadır. Markanın #CatsWithThumbs reklam serisi; satışlarının %8, marka bilinirliğinin ise %10 oranında artmasını sağlamıştır. YouTube’da ise izlenme oranlarında büyük artış görülmüştür. Türkiye’de de uzun süre akıllarda kalan Alarko Kombi reklamı Catvertising’in gücünü bir kez daha göz önüne seriyor. Başka reklam kampanyalarında bu stratejinin nasıl kullandığına göz atmak isterseniz; IKEA’nın “İçeride Mutluluk”, McVities’in “Chocolate Digestives” ve Mercedes Benz’in “CLA TV commercial Cat” reklamlarını öne çıkan örnekler olarak inceleyebilirsiniz.

Bu kadar başarılı kampanyaların yanı sıra, unutmamak gerekir ki her paylaşılan içeriğin kedi temalı olması markayı hedefine ulaştırmaz. Bu noktada verilmek istenen mesajın doğru hedef kitleye yöneltilmesi ve markanın kimliğiyle uyumlu olması oldukça önemlidir. Bir ya da birkaç tane kedi kullanıldığında mesaj ve hikaye ne olursa olsun bir iletişimin verimli olacağını düşünmek büyük bir yanılgı olur. Hedef kitlenin yaş grubu, ilgi alanları, beklentileri göz ardı edilmeden, doğru kurgulanmış bir stratejinin etkili bir parçası olarak kullanıldığında ise pekiştirici etkisi bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, Catvertising eğlenceli kedi içerikleri sayesinde markaların sosyal medya platformları üzerinden hitap ettiği gruba sempatik bir şekilde seslenmesini sağlayan, dikkati üzerine çekmeyi ve mesajı etkin bir biçimde iletmeyi kolaylaştıran bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca güçlü etkisiyle gelecekte markaları sosyal medyada daha yaratıcı ve paylaşılmaya değer içerikler oluşturmaya teşvik edecek gibi görünüyor. Kim bilir, belki zamanla farklı hayvanları ve nesneleri de içerik öznesi olarak görebiliriz.

Siz de dijital trendleri, sosyal mecraların sunduğu güncel yenilikleri, hedef kitlenize uygun pazarlama ve reklam stratejilerini hayata geçirecek bir partner arıyorsanız, yolunuz Ahtapot Sosyal Medya’yla muhakkak kesişecektir. 😊

YAZAN: Damla Bilgin

 

 

 

Paylaş