BAŞARILI BİR INFLUENCER MARKETING’İN SIRRI NEDİR?

BAŞARILI BİR INFLUENCER MARKETING’İN SIRRI NEDİR?
28 Ağustos 2018

 

1 milyar kullanıcı sayısını aşan Instagram, kazandıkları dudak uçuklatan paralarla gündemden düşmeyen Youtuber’lar ve attıkları tweet’lerle gündemi belirleyen Twitter fenomenleri…

Ortada bu kadar ilgi çeken bir sektör varken markaların da göz arda edemeyeceği pazarlama yöntemi kuşkusuz Influencer Marketing! Özellikle geçtiğimiz 5 yılda ivmesini iyice yükselten sosyal medyanın son dönemdeki popüler “taktiği” Influencer Marketing. Milyonlarca takipçisi olan ünlüler ya da blogger’lar ve kanalına yüklediği videoyla reklamını yaptığı markayı bir anda gündeme taşıyan Youtuber’lar artık neredeyse televizyon reklamlarının yerini tutmaya başladı.

Markaların bu yöntemi seçmesine aslında çok da şaşırmamak lazım. Zira tüm sosyal medya reklam stratejilerinde olduğu gibi Influencer Marketing’te de doğrudan hedef kitleye ulaşmak birincil amaç. Makyaj malzemeleri satan bir marka mısınız? Kimsenin telefonundan başını kaldırıp bakmayacağı bir billboard reklamı vermektense hedef kitlenizin ilgiyle takip ettiği bir Influencer’la anlaşmanız çok daha mantıklı!

Peki markalar etkin bir Influencer Marketing stratejisi izleyebilmek için nelere dikkat etmeliler?

Buzdağının görünen yüzü takipçi sayısı

Kısa sürede öğrenildi ki buzdağının görünen yüzü takipçi sayısı olmasına rağmen asıl dikkat edilmesi gereken etken elde edilen etkileşim. Bir Influencer’ın isterse binlerce takipçisi olsun, eğer markaya fayda sağlayacak kadar etkileşim elde edemiyorsa bu markalar için maalesef ölü yatırım oluyor.

Şatafatlı hayatlar artık etkisini kaybetmeye başladı

Influencer marketing’in ilk doğduğu zamanlarda yüksek gelir seviyesine sahip, ultra lüks hayatlar yaşayan insanlar dikkat çekiyordu. Bu durum tabii ki egemenliğini koruyor ancak takipçiler artık kendi standartlarında hayat süren Influencer’ları da sosyal medyada görmek istiyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösterdi ki takipçiler kendileriyle bağdaştırdıkları insanları daha ilgili takip ediyor.

Video içerik yükseliyor

Influencer marketing’de markalar için en önemli konu takipçilerin sadakatı. Bunu sağlayabilmek adına Influencer’ların markayla ilgili düzenli olarak paylaşım yapması tabii ki en önemli kriter. Ancak diğer bir önemli konu da takipçilerin kendini Influencer’la bir noktada bağdaştırabilemesi. Bunu sağlamanın en iyi yolu da video içeriklerde saklı. Hesabı kullanan kişinin hayatıyla ilgili daha çok bilgi ve detay paylaşılmasını sağlayan video içerikler, kuşkusuz takipçilerin daha çok ilgisini çekiyor ve sadakatini artırıyor.

Sektörünüze yönelik stratejiler oluşturmalısınız

Markalar Influencer marketing’e başvururken stratejilerini iyi belirlemeliler. Bebeklere yönelik ürünler satan bir markayla, gıda sektöründe yer alan bir markanın stratejileri birbirinden çok daha farklı olacaktır. Sizin ulaşmak istediğiniz kesim hangi mecrada, ilgi alanlanları, meslekleri, yaş grupları neler? Bunlar çalışmaya başlamadan önce iyi analiz edilmesi gereken konular. Eğer bu kriterleri önceden göz önünde bulundurup ona göre bri strateji planı oluşturmazsanız, büyük umutlarla başladığınız çalışmalarınız hüsranla sonuçlanabilir.

 

Yazan: Emel Kızıltaş

Paylaş