2017’NİN YENİ DİJİTAL TRENDİ “CANLI YAYINA” HAYATINIZDA YER AÇIN

2017’NİN YENİ DİJİTAL TRENDİ “CANLI YAYINA” HAYATINIZDA YER AÇIN
27 Mart 2017

 

2017 yılının dijital dünyasında, önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Markaların en gözde dijital trendlerinden olan “canlı yayın”dan bahsetmeden önce, dünyada yaklaşık 2,8 milyar kişinin ayda en az bir defa sosyal medyayı aktif olarak kullandığını söyleyelim. Bu da markaların dijital trendleri takip ederek güncel kalmalarını neredeyse zorunlu hale getiriyor.

2017’nin bu en önemli dijital trendini doğru şekilde kullanan markalar; samimi, dikkat çekici ve etkileyici içerikler ile hedef kitlesine ulaşırken, düşük bütçeler ile etkili bir pazarlama stratejisi yaratabiliyor. Kimi markalar kampanya özelinde çalışmalar yaparken, kimi markalar katıldıkları fuarlardan canlı yayınlar yaparak bu özelliği en verimli şekilde kullanmanın yollarını arıyorlar.

Peki canlı yayın furyası ilk olarak nasıl başladı ve şu an ne durumda?

Canlı yayın formatı ilk olarak Periscope ile başladı. Kullanıcılar, fenomenler ve markalar için yepyeni bir mecra olan Periscope,  kendine has bir kullanıcı kitlesi oluşturdu ancak ilerleyen dönemlerde ilk zamanlardaki etkisini yitirdi. Twitter yaptığı bir atılımla Periscope’u bünyesine dahil ederek canlı yayın trendine uyum sağlamanın yolunu bulsa da Facebook Live ve Instagram’ın canlı yayın özelliğiyle pek rekabet edemiyor.

Instagram’a canlı yayın özelliği gelmesi yalnızca bireylerin değil, markaların hayatında da önemli değişikliklere yol açtı. Haber iletişimi, fuar iletişimi, kampanya iletişimi derken, markalar da bireyler kadar bu mecraları hayatına dahil ederek hedef kitlesiyle gerçek zamanlı iletişim kurmaya çalışıyor. Bu anlamda lider bayrağını Facebook Live ve Instagram taşıyor. Facebook, yapılan canlı yayınları 24 saat sonunda video arşivine aktarırken, Instagram canlı yayına son verdiği anda, video yok oluyor. Ancak Instagram, canlı yayına başladığı an tüm takipçilere bildirim gönderdiği için markanızın ilgi çekmesini sağlıyor.   

Youtube Live ise henüz markaların çok sık tercih ettiği bir canlı yayın platformu değil. Şimdilik ağırlıklı olarak haber ve TV kanalları ile Youtuber’lar tarafından aktif kullanıyor.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi canlı yayın özellikleri 2017’ye damgasını vuran ve büyük küçük tüm markalar tarafından en etkili şekilde kullanılmak istenen önemli bir dijital trend.

Siz de markanızın dijital trendlerden maksimum verim almasını sağlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz: www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim 

Yazan: Elif Celep

Düzenleyen: Rukiye Ülkü KATITAŞ

 

Paylaş