2017’de Mobil Stratejinizi Geliştirin

2017’de Mobil Stratejinizi Geliştirin
16 Aralık 2016

 

2016 yılında dijitalde ve mobil kullanımında birçok yenilik yaşadık. Tüm bu yaşanan yeniliklerle “bu yıl mobil çok daha önemli” söylemlerini hem haberlerde, hem de katıldığımız eğitimlerde daha sık duyar olduk.

Mobilin önemini sayısal verilerle açıklayacak olursak Google’da yapılan mobil aramalarda reklam tıklamalarının organik tıklamalara olan etkisi %88. Kısacası akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte kullanıcıların mobil kullanımları artış gösterdi. Mobil, uygulama kullanımı ve markaların takipçilerine ve potansiyel takipçilerine ulaşması anlamında önemli kanallardan biri artık.

Özellikle mobil kullanımlarda mekan-konum araması çok daha fazla oluyor. Akıllı telefon kullanımı olduğu için doğrudan telefon araması için yönlendirmeler, adres bilgilerinin ve işletme öncelik detay bilgilerinin kullanıcılara verilmesi oldukça önemli. Kısacası lokal aramalar büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kullanıcılar hem mobil, hem TV hem de masaüstü bilgisayarları aynı anda kullanarak yapıyor. Masaüstü bilgisayarların kullanımı akşam saatlerinde daha fazla olurken mobil kullanımda günlük eşit bir dağılım gözleniyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise kullanıcıların önce mobilden arama yapıp, araştırıp, dönüşüm ile sonuçlanan işlemleri masaüstü bilgisayarlardan yapmaları. Bu da mobil reklam stratejisi konusunda ajansların ve markaların daha dikkatli planlamalar yapmasını gerektiriyor.

  • Markalar için mobil pazarlama stratejileri oluştururken ilk dikkat edilmesi gereken konulardan biri, mobil uyumlu web siteleri yapmak.
  • Mobil araçlarda kullanıcıların davranışları daha farklı. Bu nedenle bir web ya da uygulama tasarımında en iyi sonucu alabilmek için farklı davranış ve deneyimlerin analiz edilmesi gerekiyor.
  • Reklam planlaması yaparken geleneksel ve sosyal medya reklamlarıyla birlikte mobil reklamların da düşünülmesi gerekiyor. Mobil reklam verirken tüketicilerin davranışlarının analiz edilmesi ve buna göre doğru hedef kitleye doğru mesajın verilmesi gerekiyor.

Mobil reklamlar marka farkındalığını hızlı ve etkin bir şekilde arttırmak, yeni çıkan bir ürünü tanıtmak ya da mobil kullanıcıların marka ile etkileşime geçmesini sağlamak konusunda oldukça faydalı oluyor.

Size tavsiyemiz 2017 reklam stratejilerinizi belirlerken, mobilin önemini unutmamanız.

Ya da isterseniz unutun, hatırlatmamızı isterseniz buradayız: www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Paylaş