Dijital Gündem (4 Kasım - 10 Kasım 2022)

Dijital Gündem (4 Kasım - 10 Kasım 2022)
11 Kasım 2022

 

Her hafta dijital dünyadaki gelişmeleri derleyip aktardığımız “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de bu hafta (4 Kasım - 10 Kasım 2022) hem dünya hem de Türkiye gündemindeki dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili öne çıkan haberlere yer verdik.

Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem (4 Kasım – 10 Kasım 2022)

Kasım ayının ikinci haftasında dijital mecralar, sosyal ağlar ve teknoloji odaklı birçok gelişme yaşandı. Tüm bunları “Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de derleyip değerlendirdik.

Bu haftanın öne çıkanları arasında şu haberler yer aldı:

  • Instagram gönderilerinde planlama özelliği!
  • Twitter Türkiye’nin mavi tik ücreti açıklandı!
  • Youtube Shorts içerikleri artık televizyon ekranlarında!
  • Instagram, video ile yaş doğrulama özelliğini sundu!

Instagram gönderilerinde planlama özelliği!

Instagram, içerik üreticileri için oldukça mutlu edici bir güncellemeyle adından söz ettirdi. Bu güncellemeyle birlikte uygulama kullanıcıları, fotoğraf, carousel ve Reel gönderilerini artık 75 gün öncesinden planlayabilecek. Şimdilik yalnızca mobil üzerinde kullanıma sunulan zamanlama özelliğine, ‘’Gelişmiş Ayarlar’’ sekmesinden erişebilmek mümkün.

Twitter Türkiye’nin mavi tik ücreti açıklandı!

Son zamanlarda Elon Musk’ın satın almasıyla dünyanın gündemine oturan sosyal medya platformu Twitter’da, Türkiye’de geçerli olacak mavi tik ücreti nihayet belli oldu. ABD ve birkaç ülkede kullanılan mavi tik, son zamanlarda Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştı. Türkiye’de mavi tik sahibi olmak için Twitter Blue abonesi olmak ve ayda 110 TL ödemek yeterli olacak.

Youtube Shorts içerikleri artık televizyon ekranlarında!

2022’nin başlarında Google’ın CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan bir açıklamayla, Shorts içeriklerinin her gün bir milyardan fazla izlendiğini öğrenmiştik. Bu açıklama sonrası Youtube, Shorts içeriklerin televizyon ekranlarından da izlenebilmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Akıllı televizyonlarda bulunan Youtube uygulamasıyla, kısa sürede yayınlanacak güncelleme sonrası Shorts videoları izlenebiliyor olacak.

Instagram, video ile yaş doğrulama özelliğini sundu!

Kullanıcı güvenliği önlemleri için son zamanlarda yeni adımlar atan Instagram, bu konuda bir güncellemeyle daha karşımıza çıkıyor. Daha önce kimlik yükleme seçeneğine sahip olan platform, özelliğin yetersiz kalması sebebiyle kullanıcıların yaşlarını doğrulamaları için iki seçenek belirledi. Bu seçeneklerden ilki video ile yaş doğrulama, ikincisi ise takipçilerin hesap sahibine kefil olması…

Dijital Gündemi Değerlendirdik

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem”de 4 Kasım – 10 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen dijital odaklı ve teknoloji ile ilgili gelişmeleri derleyip aktardık.

“Ahtapot Sosyal Medya ile Dijital Gündem” YouTube ve Spotify’da aylık olarak yayınlanıyor!

 

Paylaş