YOUTUBE İZLEYİCİLERİNİZ MÜŞTERİNİZ OLSUN!

YOUTUBE İZLEYİCİLERİNİZ MÜŞTERİNİZ OLSUN!
10 Ocak 2022

 

Sosyal medya kullanıcılarına, tüketicilere ulaşmayı daha ulaşılabilir ve hızlı hale getiren dijital ortamlarla birlikte online alışveriş sektörü de büyük oranda gelişim gösterdi. Dijital ortamlarda kritik ama doğru adımlar atmak, ne yapılması gerektiği konusunda detaylı bir fikir sahibi olmak, hedeflerinize ulaşabilmenin en kritik faktörlerinden birisi.

Youtube’da hedef kitle konusunda çok şanslı olabileceğiniz, geniş kitlelere ulaşabileceğiniz bir dünyanız var. Youtube reklamlarının geleneksel alışveriş alışkanlıkları üzerinde dahi büyük bir etkisi var. Bir çoğumuz “mağazada beğenip almak için sıra bekleyeceğime online alırım!” diye düşünürken, artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanan markaların artmasıyla beraber tamamen online alışverişe yöneldik.

Youtube izleyicilerimizin müşterimiz olmasını istiyorsak neler yapmamız gerekiyor?

 

Geniş kitlelere hitap edin!

Klişe bir tavsiye olabilir fakat doğru yöntemle yapıldığı takdirde, en çok getiri sağlayan yöntemlerden biridir. Doğru yöntemi nedir? İşleme yönelik video çalışmalarını kullandığınızı varsayarsak, bu noktada doğrudan müşteri elde etme ihtimalinizi zaten video içi ve dışındaki yönlendirmeler sayesinde kullandınız. Bu noktada yapmanız gereken discovery reklam çalışmalarına ağırlık vermek oluyor. Çünkü discovery reklamları kişiselleştirilmiş feedler doğrultusunda kullanıcıların önüne çıkıyor. Yani, ürünü ya da hizmeti gören bir kullanıcıyı dolaylı yoldan da kazanmaya çalışıyor olacaksınız.

Günümüzde neredeyse her sektörde rekabetçi bir ortamın olduğu aşikar. Durum böyle olunca potansiyel müşterilerin aklına kazınmak, firmanın asla atlamaması gereken bir konu haline geliyor. Discovery reklam çalışmaları ve işleme yönelik videolarla bu durumu sağlamanız mümkün. Fakat çekici görseller, vurgulu metinler, akılda kalıcı stratejiler oluşturmayı asla unutmayın.

Youtube’da influencer etkisi!

Hepimizin bildiği üzere influencerlar, kullanıcıların satın alma alışkanlıkları üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip. Öyle ki kullanıcılar, birçoğumuz gibi ürün satın almaya karar vermeden önce ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için o sektörde içerikler paylaşan influencerları inceliyor. Influencerlar, tanıtımını yaptıkları ürünlerden kendi kitlelerine hitap edecek şekilde bahsediyorlar. Bu da Influencerların kullanıcı gözünde çok samimi insanlar olarak görülmesine neden oluyor ve kullanıcıları, müşteri olma yolunda bir adım daha ilerletiyor.

Influencer ağının gücünü hiçbir şekilde göz ardı etmemeliyiz. Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki içerik üreticileri, influencerlar aracılığıyla yapılan tanıtımlar, diğer reklam türlerine göre çok daha fazla geri dönüş getiriyor. Maliyet konu ele alındığı zaman ise influencer tanıtımları firma açısından daha düşük bir gider kalemi ortaya çıkarıyor. Fakat bu demek değil ki dijital ortamın diğer reklam olanaklarından faydalanmayın.

Tüm olanakları göz önünde bulundurun ve karşınıza çıkacak her aracı değerlendirin!

Strateji oluştururken tüm olanaklarını ve araçlarını kullanarak oluşturun. Böylelikle Youtube dünyasının geniş müşteri potansiyelinden faydalanmanız mümkün hale gelecektir.

Entegre ürün tanıtımları yapın!

İşleme yönelik video çalışmaları belki de önünüzdeki en iyi alternatiflerinden birisi olacaktır. İşleme yönelik videolarda yer vereceğiniz bir ürün feedi tahmin edebileceğinizden de çok müşteriye ulaşmanızı sağlayabilir. Kullanıcılara video içeriği ile ilgili ürünleri gösterin ve ürünlere yönlendirmeler yapın. Bu sayede sunduğunuz hizmet ya da ürünlere yönelik doğrudan etkileşim kazanabilirsiniz. Bu da birçok müşteri kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içerik ve reklam stratejisiyle yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak, profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimizle her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Meltem Çelebi

Paylaş