Yeni İçerik Üreticisi Pazar Yeri: Creator Marketplace

Yeni İçerik Üreticisi Pazar Yeri: Creator Marketplace
31 Mayıs 2024

 

Dijital dünyanın devrim niteliğindeki yeniliklerinden biri kabul edilen Creator Marketplace’in Türkiye pazarına sunulduğunu söylemekten keyif duyuyoruz! 😊

Pazarlama ve satın alma alışkanlıklarının yıllar içindeki evrimiyle, influencer’lar oldukça etkin bir rol alarak hayatımızdaki varlıklarını güçlü şekilde sürdürüyorlar. Takipçileriyle ilişkisini sıkı tutmak için düzenli içerik üretmek durumundaki influencer’lar için Creator Marketplace yeni bir saha ya da yeni bir oyun alanı diyebiliriz.

Peki bu Creator Marketplace nedir ve neden bu kadar önemlidir gelin hep birlikte bakalım! 🌸

Markalar ile içerik üreticilerini bir araya getirerek her iki tarafın ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan bir platform olan Creator Marketplace, markaların hedef kitlesine ulaşmasını kolaylaştırırken içerik üreticilerine de cazip iş birliği imkanları sunar.

Geleneksel influencer pazarlamasında kullanılan, ajanslar aracılığıyla yürütülmesi gereken süreç ve iletişim çalışmaları, Creator Marketplace ile çok daha pratik hale geliyor. Böylelikle daha hızlı ve verimli iş birlikleri gerçekleştirilebiliyor. Bu doğrudan erişim, markaların influencerlar’la daha yakın ve kişisel ilişkiler kurmalarına da olanak tanıyarak ortaklıkların daha organik ve verimli olmasını sağlıyor. Dolayısyla influencer pazarlamasının dinamiklerini değiştirerek markaların stratejilerini daha esnek şartlarda ve kontrolü elinde tutarak yönetmelerine olanak tanıyor.

Kısacası markalar, influencer ajanslarına olan ihtiyaçlarını azaltarak Instagram gibi platformlarda influencer pazar yerlerinden doğrudan yararlanabilme; ayrıca influencer'ın portföyünü inceleme, hedef kitle istatistiklerini görebilme ve buradan onlarla direkt anlaşma yapabilme olanağına sahip olacaklar. Bu söylemlerden anlıyoruz ki özelliğin asıl amacı, içerik üreticilerinin ürün ve hizmetlerini ne şekilde, kimlerle, nasıl ve ne kadar süreyle pazarlayacağına birinci elden karar verme imkanı tanımaktır.

“İçerik üreticisi pazar yeri” nasıl çalışıyor?

Sadece içerik üreticisi ve işletme hesapları tarafından kullanılabilecek bu pazar yeri, üreticilerin markalarla bağlantı kurmasını sağlar. Ayrıca, programa katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmak şart koşuluyor. Kriterler arasında, kayda değer bir takipçi sayısına ulaşmış olmak da yer alıyor.

Kullanıcılar, özelliğe giriş yaptıklarında kendi ilgi alanlarını ve ilgili markaları seçme imkanına sahiptir. Bu sayede istedikleri markalarla bağlantı kurmak daha kolay hale gelir. Ayrıca, bir portfolyo oluşturarak markalara çalışmalarını sunabilir; bağlantı kurma şanslarını artırabilirler. Benzer şekilde, uygunluğunu değerlendirmek için markaların projelerine göz atarak iş birliği yapma konusunda kaygılarına ve beklentilerine uygun bir karar verebilirler.

Ek olarak, markaların içerik üreticilerine ilettiği tüm mesajların, yeni oluşturulan "Ortaklık Mesajları" gelen kutusuna düşeceği de belirtiliyor. İçerik üreticileri, markalara yanıt verirken aynı zamanda Instagram üzerinden koordinasyon da sağlayabilecek.

Hepimizin yakından takip ettiği sosyal medya, adeta bir ahtapot gibi farklı kollarıyla geniş bir alana yayılarak dünyanın dört bir yanındaki içerik üreticileri ve markalarla buluşma imkanı sağlıyor. İşte tam bu noktada ihtiyaçlarınızı karşılamak ve yaratıcılığınızı desteklemek, sunduğunuz ürün ya da hizmete en uygun stratejiyle, hedef kitlenize nokta atışı şekilde ulaşmak için Ahtapot Sosyal Medya sizi bekliyor! 😊

YAZAN: Ceren Akdemir

 

Paylaş