YARIŞMALAR İLE INSTAGRAM HESABINIZI CANLANDIRIN

YARIŞMALAR İLE INSTAGRAM HESABINIZI CANLANDIRIN
19 Ekim 2018

 

Instagram etkileşimini artırmanın en iyi yollarından biri şüphesiz ki yarışmalar. Peki bu yarışmaları nasıl dizayn etmelisiniz? İşte işinize yarayacak birkaç ipucu.

  • Hesap Takibi ve Arkadaşını Etiketleme

Herhalde en sık karşılaşılan ve en kolay yarışma türlerinden bir tanesi arkadaş etiketleme. Burada kurgu basit; katılımcılardan temel olarak hesabı takip etme ve arkadaşlarının da takip edebilmesi için onları etiketleme isteniyor. Bunu yaparken isterseniz bir soru sorabilir ve cevabını da isteyebilirsiniz. Eğer özel bir gün için yarışma düzenliyorsanız, o günü anlatacak bir cümleyi da yazdırabilirsiniz.

  • Puzzle Çözme

Bu kurguda genelde tek parçası eksik bir görsel kullanılıyor ve yine görselde şıklarla verilen parçalardan doğru olanı bulmaları isteniyor. Yine daha çok kişiye ulaşmak için başkalarını etiketleme şartını bu yarışmaya da ekleyebilirsiniz.

  • Hashtag Kullanımı

Eğer bir kampanyanız varsa ve bunun için bir hashtag belirlediyseniz, katılımcıların kendi profillerinde bunun kullanılmasını talep edebilirsiniz. Örneğin; #BenimTelefonum şeklinde bir hashtag ile fotoğraf paylaşımı istemek hem kampanyanızın yayılmasını, hem de hedeflediğiniz etiket altında kısa sürede birçok fotoğrafın bulunmasını sağlayabilirsiniz.

  • Etkin Story Kullanımı

Instagram’da yalnızca görseller üzerinden yarışma düzenlemek zorunda değilsiniz. Story bölümünü kullanarak da yarışmanızı yapabilir ve ödüllerinizi dağıtabilirsiniz. Örneğin; 5 gün boyunca her gün aynı saatte bir story paylaşarak çeşitli kelimeler verebilir ve sonrasında oluşan cümleyi katılımcılardan talep edebilirsiniz. Böylece 5 gün boyunca kişilerin sizi dikkatli bir şekilde takip edeceklerinden emin olursunuz. Bunu yaparken dilerseniz markanız veya ürününüzle ilgili farklı ayrıntılar vererek etkili bir reklam yapabilirsiniz.

Tüm bu yarışma kurgularını düzenlerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu unutmayın. İşte aklınızda bulunması gereken önemli noktalar;

Kurallar: Yarışmanızı kurgularken kuralları yazmayı ve duyurmayı unutmayın. Yarışma sonunda anlaşmazlıklar veya itirazlara karşı bu kurallar sizin en büyük kurtarıcınız olacak. Mesela, 18 yaşından küçüklere hediye veremeyeceğinizi buraya ekleyebilirsiniz.

Görsel: Vereceğiniz hediye veya ödülün görselde bulunmasına dikkat edin. Ayrıca paylaşımınızın bir yarışma olduğunu da görünür bir şekilde belirtmek katılım sayısının artmasına neden olacaktır.

Hashtag: Instagram’da en popüler hashtag’lerden birinin #ÇekilişVar olduğunu biliyor muydunuz? Hatta bu hashtag’i düzenli olarak takip eden yüzlerce kişi var. Paylaşımınızın altına #ÇekilişVar yazarak çok daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

Tarih: Yarışmanın başlama ve bitiş tarihlerini ve saati mutlaka net olarak yazın. Böylece yarışma bittikten sonra katılım olmasını engeller ve sonuç belirlemeyi kolaylaştırırsınız.

Yarışmaları düzenlerken mutlaka büyük bir ödül vermeniz gerekmiyor. Fakat sürekli aynı küçük ödülü vermek de takipçilerinizin ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Bu neden farklı formatlar ve ödüllerin bulunduğu yarışmaları belirli aralıklarla düzenlemeyi unutmayın.

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş