YAPAY ZEKANIN SOSYAL MEDYAYA ETKİSİ

YAPAY ZEKANIN SOSYAL MEDYAYA ETKİSİ
26 Aralık 2022

 

Hepimiz telefonlarımıza mobil uygulamalar indiriyor ve bu uygulamaları günlük olarak sıklıkla kullanıyoruz. Bu doğru.

Peki yapay zeka, hepimizin uzaktan yakından ilişkili olduğu sosyal medyayı nasıl etkiliyor? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

Sosyal medya araçlarını ve bu kullanıma dahil olan kullanıcıları yönlendirmek, anlamak ve takip etmek; belirli metriklerin desteğiyle sağlanıyor. Bu metrikler, temelde yapay zeka bileşenlerine dayanıyor. Kullanıcı deneyiminin kilit nokta olduğu düşünüldüğünde, sosyal medyada bir kontrol mekanizması olan yapay zeka teknolojisinin önemi gözler önüne seriliyor.  

Facebook’un yapay zeka teknolojisinden en çok yararlanan sosyal medya platformlarından biri olduğunu biliyoruz. Facebook, yapay zekayı kullanarak kullanıcıların davranışlarını analiz ediyor ve kullanıcı deneyimini iyileştiriyor.

Facebook’un metin anlama olarak nitelendirdiği ‘DeepText’, metinlerin kullanım biçimlerinin anlaşılmasını, kullanıcılarının görmeyi arzu ettiği içeriklerin ortaya konmasını, aynı zamanda kullanıcıların ürün veya hizmetle ilgili olarak deneyimlerine katkıda bulunulmasını sağlıyor.

Bu amaç doğrultusunda, herhangi bir metnin içeriğini 25’ten fazla dile uyarlayan ve bu metnin içeriğini saliseler içinde insan zekasına yakın, doğru biçimde algılama kapasitesine dayalı bir yapay zeka alanı sunan bu sistemin markanıza işlendiğini fark ettiğiniz zaman, kullanıcıların karşılaştığı içerik yapısının güçlendiğini görebilirsiniz.

Örneğin bir kullanıcı, 20 TL'ye kazak almak istediğini yazabilir. DeepText, bunu paylaşan kullanıcının bir şey satın almak istediğini anlar ve satın almak istediği ürünle ilgili bir fiyat listesi ve bilgi oluşturur. Ayrıca kullanıcıyı Facebook'ta bulunan araçları kullanmaya teşvik eder.

Twitter da ön plana çıkan konuyu net bir şekilde tanımak ve etiketleme düzenine yaklaşmak için yapay zeka teknolojisini kullanıyor.

Twitter’dan bir örnek verelim. Yaygın olarak karşılaşılan olumsuz söylemler, yapay zekanın diliyle tanımlanıyor. Yapay zeka, ciddi olumsuzluklar içeren paylaşımları filtrelerken derin öğrenme dili kullanıyor. Edinilen bilgilere göre, Twitter’da suç içeriği barındıran yaklaşık 300.000 sahte hesap keşfedildi ve engellendi.

En çok kullanıcıya sahip olan Instagram’da da yapay zeka teknolojisi olmazsa olmaz. Kullanıcılar Instagram’da paylaşımları beğeniyor, kaydediyor, sayfaları ziyaret ediyor ve bazı profilleri görüntülüyor. Yapay zeka teknolojisi, kullanıcıların etkileşim gösterdikleri benzer hesapları yine kullanıcıların önüne çıkarıyor. Ayrıca yapay zeka, gönderiler ve videolar üzerindeki kötü yorumları tespit edip engelleyebiliyor.

Artık her işletmenin bir sosyal medya hesabı olduğu düşünüldüğünde, her gün yoğun bir şekilde içerik paylaşılıyor. İçeriklere gelen yorumlar, sosyal medya dinleme araçlarıyla veri olarak yakalanıyor ve bu veriler markalar için öngörü niteliği taşıyor. Bu bilgilerden hareketle yapay zeka tarafından hassasiyet ölçümleri de yapılıyor.

Yapay zeka hayatımızın merkezine yerleşmişken, markanızın tüm süreçlerinde yapay zekadan faydalanmak ve gelişmeleri takip etmek büyük önem taşıyor.

 

Yazan: Melike Özekmekci

Paylaş