WHATSAPP REKLAMVERENLERİN YENİ MECRASI OLUYOR

WHATSAPP REKLAMVERENLERİN YENİ MECRASI OLUYOR
13 Kasım 2019

 

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp’a reklamların geleceği söylentisi uzun zamandır devam ediyor. Sadece bir mesajlaşma uygulaması olmaktan çıkıp bir sosyal mecraya dönüşen Whatsapp’tan ilk reklam haberleri geldi.

Artık WhatsApp Business kullanıcıları platform üzerinden iletişim kurduğu müşterilerine ürünlerini gösterebilecek ve daha önemlisi satışa yönlendirebilecek. Uygulamada artık işletmeler için bir katalog oluşturma özelliği olacak ve ürünlerinin fotoğraflarını listeleyip satış linki ile sayfalarına yönlendirebilecekler.

WhatsApp’in bu yeni özelliği henüz Türkiye’de aktifleştirilmedi, Almanya ve İngiltere gibi sınırlı birkaç ülkede kullanılıyor. Özelliğin başarılı olması durumunda bu yeni reklam modelinin hızlıca ülkemizde ve dünyada kullanılmaya başlanacağını söylemek güç değil.

WhatsApp yeni özelliğini şu şekilde tanıttı: “Kataloglar, işletmelerin ürünlerini sergilemeleri ve paylaşmaları için mobil bir vitrindedir; böylece insanlar, satın almak istedikleri bir şeyi kolayca arayıp bulabilir. Önceden, işletmelerin müşterilerine ürün fotoğraflarını tek tek göndermesi ve tekrar tekrar bilgi vermesi gerekiyordu; artık müşterileriniz tam kataloğunuzu WhatApp içinde görebilecekler. Bu yeni özellik işletme sahiplerinin daha profesyonel görünmesini ve müşterilerin bir web sitesini ziyaret etmeksizin sizinle iletişimde kalmasını sağlayacak.”

Dünya üzerinde 1,5 milyar kullanıcı sayısıyla WhatsApp, en çok kullanılan sosyal medya platformlarında Facebook’un arkasından geliyor. Ancak WhatsApp, Messenger ile beraber (Messenger’da reklamlar bulunuyor) reklamlar için Facebook ve Instagram kadar reklam yapma potansiyeline sahip bir platform değil. Bu sebeple Facebook, WhatsApp reklamlarına daha farklı bir açıdan yaklaşıp en uygun şekilde faydalanmak için denemeler yapıyor.

İlk başta da söylediğimiz gibi WhatsApp’a reklamların geleceği uzun zamandır konuşulan bir konu. Böylesine geniş bir kitlenin ücretsiz olarak kullandığı bir platformu, Facebook’un şimdiye kadar reklamsız sunması tabii ki kullanıcılar için faydalıydı. Ancak geçtiğimiz senelerde başlayan ve Facebook’un kullanıcı bilgilerinin gizliliği konusunda yaşadığı büyük krizleri de unutmamak gerekli.

Peki, sizce WhatsApp Business ile başlayan WhatsApp reklamlarının devamı nasıl olacak? Markalara reklam verebilmeleri ve tüketicilerle etkileşim sağlayabilmelerini sağlayacak yeni bir mecra sunmak şirketler için oldukça faydalı ancak tüketiciler özel mesajlaşmalarının arasında reklam görmekten memnun kalacaklar mı? Cevabını yakın gelecekte öğreneceğiz.

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş